18.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (tiktok.com/@christmaskwon).
Mnohé spoločnosti zavádzajú pre svojich zamestnancov pravidlá obliekania alebo dress code. Tie ovplyvňujú imidž spoločnosti a jej vnímanie medzi zákazníkmi. Môže zamestnávateľ vyžadovať dodržiavanie pravidiel obliekania? Istá tiktokerka spôsobila búrku na internete svojím videom, v ktorom ukazuje, ako chodí do práce a čo si vypočula od svojho šéfa.
Mnohé spoločnosti uplatňujú na svojich zamestnancov pravidlá obliekania. Je to úplne prirodzené, ale v niektorých prípadoch sa hranice výrazne prekračujú. Jedna tiktokerka nemohol zniesť diskrimináciu v práci a natočil video, ktoré si na internete získalo veľkú popularitu.
Čo si nebrať do práce? Diskriminačné správanie vyvolalo rozruch medzi používateľmi internetu
Pod videom @christmaskwon vznikla diskusia o vhodnom oblečení do práce. Žene jej nadriadený povedal, že jej oblečenie odhaľuje príliš veľa z jej tela. Keďže s jeho hodnotením úplne nesúhlasila, odišla do kancelárskej toalety a nahrala video s komentovaným oblečením. Chcela pritom zistiť názor používateľov internetu a zistiť, čo si o jej oblečení myslia.
Na záberoch vidíme, že mala na sebe čierny top, džínsy a sveter. Oblečenie odhaľovalo len náznak dekoltu a jej krk, na ktorom bolo vidieť tetovanie. Bol to pohľad na ne, čo rozrušilo šéfa ženy? Video sa páčilo 1,1 milióna používateľov. Medzi tisíckami komentárov nájdeme mnoho takých, ktoré svedčia o tom, že pomerne veľa ľudí zažilo pripomienky od svojich šéfov týkajúce sa ich vzhľadu alebo oblečenia.
Môj šéf mi raz povedal, aby som si kúpil nový šatník do práce, aby moje tetovania nebolo vidieť.
Môj posledný šéf mi dovolil nosiť legíny v práci. Keď som si ich na druhý deň obliekla, povedala mi, že si ich nemôžem obliecť, pretože som podľa šéfa príliš krivá.
Môže váš zamestnávateľ vyžadovať pravidlá obliekania? Zistite, kedy vám musí poskytnúť pracovné oblečenie
Mnohé spoločnosti sa rozhodnú zaviesť pre svojich zamestnancov dress code. Závisí to od politiky spoločnosti a nie je nijako upravený občianskym zákonníkom. V niektorých odvetviach môžeme napríklad prostredníctvom dress code vzbudiť u zákazníkov dôveru. Ak sa zavedú farby odkazujúce napríklad na logo spoločnosti, majú pozitívny vplyv na odlíšenie a rozpoznanie značky a jej propagáciu.
Pri vykonávaní určitých prác, ako je napríklad údržba alebo práca vo výškach, má správne oblečenie vplyv na bezpečnosť práce. V tomto prípade je na pleciach šéfa, aby zamestnancom poskytol pracovné oblečenie. Na webovej stránke ip.gov.sk môžeme nájsť takéto ustanovenie:
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi bezplatne osobné ochranné pracovné prostriedky proti nebezpečným a škodlivým faktorom prítomným v pracovnom prostredí, ako aj obuv a pracovný odev, ak to vyžadujú pracovné podmienky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zamestnanci nie sú jediní, ktorí na pracovnom pohovore klamú. Dajte si pozor na tieto slová
Ako rozpoznať toxických ľudí v práci? Dávajte si na nich radšej pozor
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.