19.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.O.E).
Prašivá pleseň je bežná huba, ktorá napáda širokú škálu rastlín. Dá sa ľahko identifikovať a prejavuje sa ako svetlosivé alebo biele múčnaté škvrny. Dlho som s ňou bojoval, ale vďaka maminým spôsobom som sa jej navždy zbavil.
Hoci ide o chorobu, ktorá zriedkavo spôsobuje úhyn rastlín, ak sa nekontroluje, môže nakoniec vážne poškodiť rastliny tým, že ich pripraví o vodu a živiny. Väčšina infekcií spôsobuje menšie poškodenia, ako je žltnutie listov, vädnutie alebo deformácia, ale rastliny môžu byť aj slabé, menej kvitnúť a pomalšie rásť.
Hoci väčšina výrobkov na trhu je zameraná skôr na prevenciu múčnatky, existuje niekoľko domácich prostriedkov na liečbu existujúcej infekcie.
Múčnatku môžete zlikvidovať domácimi prostriedkami. Robia zázraky
Roztok jedlej sódy: Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu jedlej sódy a ½ čajovej lyžičky tekutého mydla, napríklad glycerínového mydla, v 1 litri vody. Hojne nastriekajte na hornú a dolnú plochu listov a na všetky postihnuté miesta. Táto metóda môže pôsobiť aj ako preventívne opatrenie.
Mlieko výborne pôsobí na múčnatku. Moja matka používa túto metódu
Zmiešajte 1 diel mlieka s 2-3 diely vody a veľkoryso nastriekajte. Táto metóda funguje celkom dobre, najmä na cukety, melóny a uhorky. Predpokladá sa, že prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny v mlieku nielenže bojujú proti chorobám, ale tiež posilňujú imunitný systém rastliny.
Prerezávanie alebo strihanie môže zachrániť rastliny pri výskyte choroby
Napadnuté listy, stonky, púčiky, plody alebo zeleninu z rastliny odstráňte a zlikvidujte. Niektoré trvalky možno skrátiť až k zemi, čím sa dosiahne nový rast. Poškodené alebo choré listy nekompostujte, pretože spóry sa môžu rozšíriť a prežiť v kompostovanom materiáli. Po použití na infikovaných rastlinách vydezinfikujte nožnice a všetky nástroje.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozlejte ho na záhony a vyhráte boj proti plesni zemiakovej na vašich paradajkách
Ako bojovať proti sivej plesni? Pridajte do vody a postriekajte paradajky. Ochráni to vašu úrodu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.