19.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/vecstock).
Ako vyrobiť hnojivo zo suchého chleba? Tento domáci spôsob výživy rastlín poznali už naše babičky. Hoci v záhradkárskych obchodoch nájdete mnoho špecifík na podporu vašej zeleniny, oplatí sa pripraviť si posilňujúcu výživu pre ňu sami. Čo môžete urobiť so suchým chlebom, aby ste mali plodnú úrodu? Tento odvar je záhradníckym hitom.
Ukázalo sa, že nielen kvasnice v chlebe sú vynikajúcou prísadou do domáceho hnojiva, ktoré môžete použiť v záhrade. Chlieb je na tento účel tiež ideálny. Pozrite si, ako pripraviť výživu pre zeleninu zo zvyškov chleba.
Ako využiť starý chlieb v záhrade? Rastliny vám za to poďakujú
Niekedy sa stáva, že vaše predstavy o dopyte po chlebe prevyšujú realitu. Výsledkom je, že časť výrobku vyschne. Našťastie boli patentované princípy zero waste, vďaka ktorým objavujete nové spôsoby využitia nepotrebných alebo na konzumáciu už nevhodných potravín. V tomto prípade budete môcť využiť suché krajce chleba. Dôležité je, aby nešlo o bochník obohatený o zvýrazňovače chuti alebo rôzne prísady, ako sú obilniny alebo štipľavé koreniny, pretože tie by mohli mať nepriaznivý vplyv na rastliny. Najlepším spôsobom hnojenia je použitie domáceho chleba alebo chleba od predajcov, ktorí nepoužívajú príliš veľa „zlepšovadiel“. Najväčšou výhodou tohto typu zmesi je jej bohatosť na kvasnice, ktoré majú pozitívny vplyv na ochranu rastlín pred chorobami. Okrem toho podporujú rast a posilňujú koreňový systém, vďaka čomu plodiny ľahšie prijímajú živiny z pôdy. Príprava živiny nie je zložitá a jej aplikácia môže priniesť skutočne uspokojivé výsledky. Tu je postup, ktorý by ste mali dodržať, ak si chcete vyrobiť domáce hnojivo z chleba.
Ako sa vyrába hnojivo z chleba? Vysvetľujeme krok za krokom
Pred prípravou hnojiva najprv dôkladne skontrolujte, či chlieb nie je plesnivý. Je to veľmi dôležité, pretože by to mohlo viesť k znehodnoteniu rastlín. Ak máte suchý alebo čerstvý chlieb, ktorý chcete použiť ako živinu, najprv ho musíte rozdrviť. Plátky nakrájajte na malé kúsky, ktoré potom vložíte do nádoby, do ktorej pridáte vodu a lyžicu bieleho cukru. Všetky ingrediencie zmiešajte a odložte asi na päť hodín. Po uplynutí tejto doby roztok preceďte a zrieďte vodou v pomere 1:3. Skôr ako ho však začnete liať pod rastliny, je vhodné vedieť, ktorej zelenine bude takýto druh pomoci vyhovovať a ktorej nie.
Čo zalievate hnojivom vyrobeným z chleba? Niektorým rastlinám to môže uškodiť
Hoci je chlebový hnoj pomerne obľúbený, nemôžete ho použiť pre všetky rastliny. Cibuľa a zemiaky určite nebudú nadšené, keď ich týmto roztokom zalejete. Skupina plodín, ktoré tento typ živín nadšene prijmú, je však o niečo väčšia. Zmes môžete bez problémov použiť na paradajky, uhorky, papriky, ale aj hortenzie, vresy, azalky, pivonky a ruže. Najvhodnejší čas na doplnenie pôdy živinami z hnojiva bude v období ich skorého rastu, keď sa plody jednotlivých zástupcov ešte nestihli rozvinúť. Nezabudnite to s množstvom prípravku a aplikáciou, ktorá by sa nemala uskutočniť častejšie ako raz za dva týždne, preháňať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozlejte ho na záhony a vyhráte boj proti plesni zemiakovej na vašich paradajkách
Staré pečivo nevyjde nazmar. Zmäknuté vo vode vyživí plodiny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.