19.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Čaká vás náročný rozhovor, v ktorom chcete niekoho presvedčiť o svojej pravde? Použite tri jednoduché triky, ktoré používajú vysoko inteligentní ľudia. Vypracoval ich agent FBI s 24-ročnou praxou, kde okrem iného pracoval ako vyjednávač.
Stojíte pred náročným rozhovorom, počas ktorého chcete niekoho presvedčiť, že máte pravdu?
Chris Voss je bývalý agent FBI, ktorý sa špecializoval na náročné rokovania. Počas tohto obdobia sa mu na základe vlastných skúseností podarilo vyvinúť systém, ktorý výrazne uľahčil komunikáciu s inými ľuďmi vrátane zločincov. Dnes sa venuje oblasti známej ako emocionálna inteligencia. O aké rady sa delí s ľuďmi, ktorí čelia ťažkým rozhovorom?
Bývalý agent FBI odhaľuje tri triky na efektívnu komunikáciu. Na čom sú založené?
Chris priznáva, že dve najdôležitejšie zručnosti, ktoré mal a ktoré následne rozvíjal v FBI, boli skutočné počúvanie a „čítanie“ ľudí. Okrem toho vyvinul tri triky, ktoré mu uľahčili rozhovory. Podľa jeho názoru ich používajú ľudia s vysokou inteligenciou. Ako príklad uviedol situáciu z roku 1993, keď dvaja lupiči držali rukojemníkov po prepadnutí banky. Na čom si zakladali?
- „Znížený a upokojujúci tón hlasu dídžeja Late Night FM vyvolával takzvanú neurochemickú reakciu, ktorá pôsobí na upokojenie volajúcich a navyše podporuje racionálne myslenie. – ‚Ak hovoríte nahlas, ale upokojujúcim, upokojujúcim hlasom, môžete upokojiť aj seba,‚ priznal, ako ho citoval portál cnbc.com.
- Opakovanie slov tým, že ich zmeníte na otázky. Chris často používal v marketingu známu metódu nazývanú „zrkadlenie„. Išlo o zrkadlenie páchateľov opakovaním kľúčových slov, ktoré povedali, pričom ich menil na otázky. Keď sa páchateľ priznal, že má naozaj ťažký deň, pretože je pod stresom, Chris mu odpovedal: Pod akým stresom ste? To vyvolávalo dojem, že počúva, je prítomný v rozhovore a dáva možnosť pokračovať v rozhovore.
- Identifikujte emócie druhej osoby. Posledný trik spočíval v tom, aby ste dobre spoznali emócie páchateľa a apelovali na ne. – Nebola to vaša chyba, však? Je vám ľúto, že sa to stalo, však? – spýtal sa lupiča, s ktorým sa rozprával. Tým mu naznačoval, že bol do nezáživnej situácie zatiahnutý, a nie že sa pre ňu rozhodol sám.
Odhalil triky na lepšiu komunikáciu. Sú vhodné nielen pre prácu
Chris skutočne počúval zločincov. Výsledkom bolo, že sa mu podarilo dosiahnuť, aby zložili zbrane, a celá situácia sa skončila šťastne. Odborník zdôrazňuje, že jeho metódy sú rovnako účinné aj v každodennom živote. Preto sa ich oplatí poznať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
6 povolaní, ktoré si vyberajú ľudia s vysokou inteligenciou. Je to vaše na zozname?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.