20.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JPC-PROD).
Lieči plynatosť, bolesti brucha, pôsobí proti plynatosti a páleniu záhy a pomáha v boji proti infekciám. Yzop, ktorý sa niekedy zamieňa s levanduľou, je krásna rastlina s vynikajúcimi vlastnosťami, ktorej pravidelná konzumácia, napr. vo forme nálevu, prinesie nášmu zdraviu mnoho výhod. Čo je to za rastlinu a prečo sa oplatí zaradiť ju do svojho jedálnička?
Yzop má neoceniteľné vlastnosti
Yzop lekársky, známy medzi našimi babičkami a mamami ako józefek, je krásna rastlina s úžasnými vlastnosťami. Navonok sa podobá levanduli, ale v mnohom sa od nej líši.
Yzop dorastá do výšky 20 až 70 centimetrov a vyznačuje sa úzkymi kopijovitými listami. Kvety, ktoré kvitnú v lete, môžu byť od bielych cez ružové až po modrofialové.
Táto rastlina vyzerá veľmi pekne v záhrade, kde sa ju oplatí mať vďaka mnohým zdraviu prospešným vlastnostiam, ktoré má. Pre našich predkov, najmä pre naše babičky, bol yzop prírodným liekom na tráviace ťažkosti, ako je napríklad plynatosť. Vďaka svojej charakteristickej aróme sa môže používať v kuchyni ako korenie.
Konzumácia yzopu lekárskeho. Podporuje tráviaci systém, bojuje proti infekciám a zápalom
Yzop lekársky je bohatý na éterické oleje, triesloviny a antioxidanty, ktoré mu dodávajú mnohé zdravotné vlastnosti. Triesloviny sú rastlinné zlúčeniny, ktoré vykazujú protizápalové, antibakteriálne a sťahujúce vlastnosti, vďaka čomu sa používajú na liečbu rôznych ochorení. Vďaka tomu je účinným prostriedkom v boji proti infekciám.
Pomáha chrániť telo pred vírusmi a baktériami, a preto sa môže používať na liečbu prechladnutia, chrípky, zápalu pľúc, astmy, angíny a bolesti v krku. Má tiež priaznivý vplyv na črevnú bakteriálnu flóru. Yzopový čaj, najmä s prídavkom medu, sa odporúča ľuďom, ktorí bojujú s vlhkým kašľom. Rastlina môže tiež pomôcť regulovať krvný tlak a liečiť príznaky reumatizmu. Zvonka sa yzop lekársky používa ako prostriedok na urýchlenie hojenia rán a poranení.
Vďaka vysokému obsahu éterických olejov zasa rastlina reguluje peristaltiku čriev, pomáha odstraňovať bolesti brucha a plynatosť a pôsobí proti páleniu záhy, poruchám trávenia, zápche a kolike.
Zaujímavosťou je, že yzop lekársky je cenené korenie, ktoré sa môže používať čerstvé aj sušené. Jeho intenzívna chuť veľmi spestruje jedlá, ako sú polievky, šaláty, mäso, ryby a omáčky.
Zber, sušenie a varenie yzopu. Tu je návod na prípravu chutného nálevu
Najlepší čas na zber yzopu lekárskeho je na začiatku alebo v plnom kvete, teda od júna do septembra. Rastlinu treba odrezať asi 15 cm nad zemou, aby zostali púčiky, z ktorých vyrastú nové výhonky. Yzop sa potom suší na vzdušnom mieste pri teplote do 35 stupňov Celzia.
Sušená bylina sa môže použiť na prípravu bylinného nálevu. Stačí nasypať 1,5 čajovej lyžičky sušeného yzopu do pohára a zaliať 250 ml vriacej vody, potom prikryté lúhovať asi 15 minút.
Musíte však byť opatrní. Kto by nemal konzumovať yzop?
Je dôležité pamätať na to, aby ste yzop nekonzumovali v nadmernom množstve. Požívatelia yzopového oleja by mali obmedziť dennú dávku na 15-20 kvapiek. Predávkovanie zlúčeninami v yzope, ako sú pinokamfon a izopinokamfon, môže viesť k závažným vedľajším účinkom vrátane kŕčov, krvácania z pohlavných orgánov a dokonca potratu. Tehotné ženy by sa mali používaniu yzopu vyhnúť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zasejte do zeme. Bujný rast a kvitnutie budú priťahovať pohľady vašich susedov
Odtrhnem ho a zapichnem do zeme. Robím to každý večer. Rastliny prežijú do jari bez ujmy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.