21.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/smile23).
Roztočce sú nočnou morou pre milovníkov rastlín. Žiaľ, domáce podmienky sa im veľmi páčia. Ich existencii napomáha napríklad nedostatočná vlhkosť vzduchu v byte, a to sa v letnej sezóne často stáva. Ako sa zbaviť tohto nenásytného škodcu a zároveň sa tešiť z krásne rastúcich zelených listov monstery? Existuje určitá metóda, ktorú úspešne používali naše staré mamy.
Roztočce sú obľúbeným škodcom, ktorý sa živí izbovými rastlinami. Ide o voľným okom neviditeľný druh roztočov. Samičky tohto druhu sa v zime sfarbujú do oranžova, čo uľahčuje ich rozpoznanie na pozadí napríklad zelených listov. Dospelí jedinci sú svetlozelení a drobní, prakticky nepozorovateľní. Kde bývajú najčastejšie? Nájdeme ich na spodnej strane listov, v blízkosti hlavných žiliek. Tu kladú vajíčka.
Mikroskopická veľkosť je len zdanie, pretože môže spôsobiť vážne poškodenie našich rastlín. Roztočce vysávajú látky z rastlinných buniek, čo postupne vedie k úplnej degradácii rastliny. Deštrukcia rastlinných buniek vedie k obmedzeniu procesu fotosyntézy a zvýšeniu transpirácie (t.j. aktívnemu odparovaniu vody z nadzemných častí rastlín cez prieduchy, epidermis a lenticely).
Aké sú príznaky, že sa roztočec usadil v kvetináči?
- Početné strieborné bodky na rastline. Aby sme ich videli, musíme však použiť lupu.
- Žlté bodky na listoch a svetložlté sfarbenie medzi žilkami. Postupom času začnú listy úplne žltnúť a opadávať.
- Jemná, ale veľmi hustá pavučina na spodnej strane listu. Dá sa pozorovať aj medzi stonkami, na báze listov a na vrcholoch.
- V konečnom dôsledku činnosť roztočcov vedie k smrti rastliny. Rozsah škôd, ktoré tento škodca spôsobil, si všimneme oveľa rýchlejšie ako samotného roztočca. Preto je lepšie byť v strehu a stav rastlín z času na čas preventívne skontrolovať.
Aké rastliny najčastejšie napádajú roztočce?
Rastliny, ktoré sú „chutným sústom“ pre roztočce zvyčajne potrebujú veľmi vysokú vlhkosť vzduchu, ktorú je v byte bez zvlhčovačov ťažké zabezpečiť. Navyše ide o veľmi obľúbené druhy izbových rastlín. Tam patrí:
- Monstera
- Šeflera
- Krotón
- Dracaena
- Lopatkovec
- Ficus
- Pieprovec
- Palmy
- Brečtan
- Maranta
- Kalatea
- Begónia
- Jazmín
- Syngónium
Ak sa nám nepodarilo udržať primeranú vlhkosť vzduchu na mieste, kde rastú naše zelené rastlinky, alebo ak sa k nám roztočec dostal na čerstvo zakúpenej rastline, môžeme použiť staré osvedčené metódy, ktoré používali už naše staré mamy a mamy z čias Česko-Slovenska. Pre nedostatok vhodného sortimentu v predajniach sa museli vyrovnať s výrobkami, ktoré mali napr. v kuchyni alebo kúpeľni. Dnes sa tieto metódy vracajú do obľuby. Najmä preto, že nie sú drahé, na rozdiel od mnohých chemikálií v záhradkárskych predajniach.
Spôsob, ako sa vysporiadať s roztočcami. Mydlo a voda
Prvým spôsobom je roztok vyrobený z draselného mydla. Roztoče nenávidia draselné mydlo, takže metóda je vysoko účinná. Na prípravu roztoku draselného mydla budeme potrebovať:
- 1 liter vlažnej vody
- 3-4 čajové lyžičky draselného mydla
Draselné mydlo rozpustite v litri vlažnej vody a dôkladne premiešajte. Pripraveným roztokom môžeme namočiť čistú handričku a umyť ňou stonky a listy. Roztok môžete naliať aj do rozprašovača a použiť ako sprej. Po ošetrení opláchnite rastlinu hojne vodou. Túto činnosť je najlepšie opakovať každých 5 dní, aby sme sa uistili, že sme roztočce raz a dôkladne vyhubili. Ako preventívne opatrenie sa oplatí používať túto kúru raz týždenne.
Spôsob, ako sa vysporiadať s roztočcami. Cesnak a voda
Cesnak je starým „nepriateľom“ roztočcov. Aby sme sa ich z našich črepníkov zbavili, môžeme použiť napríklad postrek výťažkom z cesnaku. Budeme potrebovať:
- 30 gramov čerstvého cesnaku
- 1 liter teplej vody
Uvedené množstvo cesnaku musíme najskôr namočiť na 24 hodín do litra teplej vody. Potom tekutinu preceďte a nalejte do rozprašovača. Nakoniec rastlinu výdatne postriekame. Pre úsporu času si môžeme pripraviť aj postrek s cesnakovým nálevom. Na jeho prípravu pridajte pretlačenú hlavu cesnaku do pohára horúcej vody. Počkáme kým hmota vychladne a rozriedime ju litrom vody. Postrek je pripravený!
RADA! Ako sme spomenuli vyššie, roztočce sú nezvanými hosťami, ktorí sa často objavujú v našich domácnostiach kvôli nákupu nových rastlín. Roztočce sa ľahko šíria do iných rastlín v dome, preto by sme ich pred kúpou novej rastliny mali dôkladne prehliadnuť. Všímajme si v prvom rade stav listov. Keď sa rastlina zdá zdravá, mala by podstúpiť tzv. karanténu. Na nejaký čas by sa mali držať mimo dosahu iných rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ošetrujte svoje črepníkové kvety týmto čajom. Nakoniec začnú zdravo rásť a kvitnúť
Chcete sadenice monstery úplne zadarmo? Môžete ich získať týmto spôsobom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.