21.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Eladstudio).
Mnohí ľudia si púpavu mýlia s veľmi rozšíreným mliečom roľným , čo je dosť veľký omyl, pretože púpava sa vyznačuje liečivými vlastnosťami, zatiaľ čo mlieč je burina. Ako sa dá púpava využiť v prírodnej medicíne?
Púpava – vlastnosti
Púpava je rastlina dobre známa medzi tými, ktorí oceňujú prírodnú medicínu. Púpava je známa aj pod názvami púpava obyčajná a púpava lekárska a rastlina sa vyskytuje takmer v celej Európe, Severnej Amerike, Južnej Amerike a Ázii.
Treba poznamenať, že púpava sa veľmi často zamieňa s všade rastúcim mliečom a považuje sa za jednu a tú istú rastlinu, čo je veľký omyl. Spoločné majú to, že obe rastliny pochádzajú z čeľade asteraceae. Púpava lekárska je jedlá rastlina, zatiaľ čo mlieč nie.
Púpava má niekoľko stoniek bez listov, ktoré vyrastajú z jedného bodu veľmi blízko zeme a sú zakončené jedným kvetom.
Púpava je cenená pre vitamíny, minerály a riboflavín, ktoré obsahuje. Medzi spotrebiteľmi sú púpavová šťava, sirup a čaj veľmi obľúbené na posilnenie imunity organizmu a podporu jeho správneho fungovania.
Púpava – liečivé vlastnosti
Púpava má na organizmus zdraviu prospešné účinky a medzi jej najlepšie vlastnosti patrí jej antidiabetický účinok. Štúdie preukázali, že vďaka inulínu, ktorý obsahuje, predlžuje a spomaľuje vstrebávanie cukru a prispieva aj k zníženiu glykemického indexu požitých jedál. Preto sa púpava odporúča v strave pre diabetikov.
Púpava má tiež močopudné, čistiace, detoxikačné a tráviace účinky, takže môže podporovať chudnutie. Prispieva k správnemu fungovaniu tráviaceho traktu a zlepšuje činnosť pečene a žalúdka.
Púpava sa odporúča aj ľuďom, ktorí sa zotavujú z dlhej a vyčerpávajúcej choroby, posilňuje imunitu organizmu a pôsobí antivírusovo.
Púpava je jedlá rastlina – jej korene, mladé listy a kvety sa môžu konzumovať. Žlté kvety sa zvyčajne používajú na výrobu sirupu a listy sa po sparení vo vriacej vode často pridávajú do rôznych šalátov.
Púpava sa používa aj v kozmetike. Okrem iného sa pridáva do prípravkov proti bradaviciam a ekzémom. Rastlina sa používa aj v rôznych prípravkoch na liečbu dermatologických problémov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to jedna z najnebezpečnejších rastlín na Slovensku. Jed účinkuje po určitom čase
Nevyťahujte ich z trávnika. Táto burina dokáže veľa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.