22.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/victoras).
Viete, kam vyhadzujeme pokazené potraviny? Mnoho ľudí používa toaletu ako smetisko a práve tu končia všetky zvyšky nedojedeného jedla. Takéto praktiky však majú svoje dôsledky a oplatí sa im vyhnúť. Povieme vám, kam by mali ísť zvyšky polievky.
Problém pokazených potravín sa týka mnohých domácností. Zvyšky cestovín, zemiakov či polievok väčšinou končia v záchodovej mise, kde sú splachované do kanalizácie. Je toto správne miesto? Väčšinou na to nemyslíme, no niekedy to vedie k zníženiu obsahu našej peňaženky.
Môžete vyliať polievku do záchoda? Toto je populárna prax v mnohých domácnostiach
Polievka pripravená „vopred“ vo veľkom množstve sa nie vždy spotrebuje. Niekedy nemáme chuť jesť ju na večeru niekoľko dní po sebe a potom sa pokazí, keď ju necháme v chladničke. Čo s tým robiť?
Keď sa chce rýchlo a jednoducho zbaviť zvyškov, zvyčajne skončia v záchode. Ukazuje sa však, že toto správanie môže viesť k niekoľkým problémom. To môže prispieť nielen k upchávaniu odtokových potrubí (čo môže mať za následok pretrhnutie odpadovej vody a zaplaveniu bytu), ale aj k poškodeniu kanalizačných systémov. Tuk usadený na stenách rúr zmenšuje ich priemer a vytvára upchávky. Aj keď sa zbavíte zeleniny a nalejete do misy iba tekutinu, môžete znížiť jej priechodnosť.
Kam vyhadzujeme pokazené potraviny? Záleží
Žiaľ, napriek našim úprimným úmyslom sa nie vždy dokážeme vyhnúť plytvaniu jedlom. Preto sa oplatí vedieť, ako s potravinovým odpadom nakladať rozumne. Ak k tejto téme pristúpime zodpovedne, vyhneme sa napríklad nákladom na prípadnú rekonštrukciu kúpeľne. Kam by ste mali vyhodiť jedlo, ktoré nie je vhodné na jedenie?
- Vyrobte si vlastný kompostér. Väčšinu rastlinných zvyškov možno premeniť na vynikajúce hnojivo. Aj keď bývate v bytovom dome, môžete si ho vyrobiť, pretože na trhu sú dostupné špeciálne, malé kompostéry určené do bytov.
- Nádoba na bioodpad (hnedá). Ak nechcete svoj odpad kompostovať sami, vložte ho do hnedého koša. Do tohto kontajnera môžeme vhodiť okrem iného: kávovu usadenina, šupky a zeleninu z polievky.
- Nádoba na zmesový odpad. Mali by sem patriť zvyšky živočíšneho a rastlinného pôvodu, ktoré nie sú vhodné na kompostovanie, napr. múka, krúpy, cestoviny či ryža.
RADA! Ak sa vám stane, že pripravíte príliš veľa jedla, odneste prebytok do útulku. Vďaka tomu pomôžete niekomu v núdzi a s jedlom sa neplytvá. Mnohé mestá majú aj komunitné chladničky, kde môžete dodávať nedojedené produkty alebo riad.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Efektívne riešenie upchatého potrubia. Pilulka, ktorá účinkuje po 15 minútach
Ako sa vyhnúť šmuhám pri umývaní okien? Nerobte túto chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.