25.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kagan Kaya).
Horúčavy sú neznesiteľné a ohrozujú zdravie a dokonca aj život – takto začína leto na severnej pologuli. Minulý rok bol na území Slovenska druhý najteplejší za posledných 92 rokov meraní. Bohužiaľ, ak sa nám nepodarí zastaviť zmenu klímy, môže to byť len začiatok.
Prvý letný deň na severnej pologuli je za nami. Bohužiaľ, v mnohých častiach našej časti sveta to znamená smrteľné horúčavy. Ako upozorňuje agentúra Reuters, rekordné teploty v posledných dňoch mohli prispieť k stovkám, ak nie tisíckam úmrtí v Ázii a Európe.
Klimatické zmeny sú už tu. Najsilnejšie to cítite v noci
Ťažké podmienky zažila Saudská Arábia, kde počas každoročnej púte do Mekky zahynulo najmenej niekoľko stoviek ľudí.
Teplo v Egypte zabilo najmenej 530 ľudí. Okrem toho existujú lesné požiare spôsobené horúčavami z Portugalska do Grécka a pozdĺž severného pobrežia Afriky. V Srbsku má podľa predpovedí tento týždeň teplota dosiahnuť 40 stupňov. Horúčavy spôsobili výpadky elektrickej siete a veľké časti Balkánu zostali v piatok popoludní bez elektriny.
Vlna horúčav nešetrí ani Spojené štáty. Krajina sa momentálne nachádza pod takzvanou tepelnou kupolou, informuje agentúra Reuters. Ide o jav, ku ktorému dochádza, keď v dôsledku vysokého atmosférického tlaku horúci vzduch zostáva nad oblasťou a bráni pohybu studeného vzduchu.
Kvôli tomuto teplu otvorilo New York City „centrá núdzového chladenia“ v knižniciach, centrách pre seniorov a iných zariadeniach.
Teplotné anomálie spôsobené klimatickými zmenami sa podľa agentúry Reuters objavujú najmä v noci. Vedci poukazujú na to, že hoci vtedy teploty zvyčajne klesli, v dôsledku klimatických zmien sú noci čoraz teplejšie. Nárast nočných teplôt prebieha rýchlejšie ako nárast denných teplôt.
Európa v centre nebezpečenstva
Klíma sa otepľuje rôznou rýchlosťou v závislosti od regiónu. Nárast priemerných teplôt je najrýchlejší na našom kontinente.
„Od 80. rokov 20. storočia postupuje globálne otepľovanie v Európe dvakrát rýchlejšie ako na iných miestach sveta“
– tvrdí Európska environmentálna agentúra (EEA).
EEA je organizácia EÚ, ktorá zhromažďuje údaje o hrozbách pre klímu a životné prostredie. Agentúra začiatkom tohto roka zverejnila správu hodnotiacu riziká, ktorým Európa čelí v dôsledku zmeny klímy. Závery nie sú veľmi optimistické. Náklady na stúpanie morí a oceánov len v Európe by mohli dosiahnuť jeden bilión eur ročne.
Riešením nie je len rýchlejší ako plánovaný odchod od fosílnych palív a znižovanie emisií. Okrem toho musíme aj ekonomiku a infraštruktúru začať prispôsobovať extrémnym poveternostným javom, ktorých výskyt sa nedá zastaviť. Ide napríklad o vhodnú výstavbu ciest, rekonštrukciu lesa a zmeny vo fungovaní pohotovostných služieb.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má 105 rokov a práve získala magisterský titul na svetoznámej univerzite. „Ste príkladom“.
Boj o bývanie v Neapole. Nechcú turistov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.