26.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/1777177).
Pestujete uhorky a napriek tomu, že im poskytujete optimálne podmienky, na listoch sa objavili škaredé škvrny? Nie vždy je na vine zlá starostlivosť, aj keď sa na to oplatí pozrieť. Prečo listy na uhorkách žltnú? Dôvodov môže byť niekoľko. Je lepšie konať rýchlo.
Hoci by pestovanie uhoriek nemalo predstavovať žiadny väčší problém, niekedy sa na ich listoch objavia žlté škvrny. Znamená to, že úroda môže ísť len do koša? Nie nevyhnutne, ale najlepšie je konať rýchlo, pretože ak budete ignorovať prvé príznaky, môže sa to stať. Na čo by ste si mali dávať pozor?
Čo robiť, aby ste mali dostatok uhoriek? Majte na pamäti toto
Pestovanie uhoriek nie je mimoriadne zložité. Aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody, je vhodné pamätať na niekoľko jednoduchých pravidiel. V prvom rade im zabezpečte úrodnú pôdu bohatú na humus a polohu, na ktorej nechýba slnko. Dôležité je tiež, aby ich chránila pred vetrom, ktorý môže napáchať veľa škody. Samozrejme, nezabúdajte ich pravidelne, ale nie príliš výdatne zalievať.
TIP: Okrem starostlivosti o pôdu a polohu sa oplatí použiť aj ďalší trik, ktorý záhradkári milujú a to správne susedstvo. Okrem iných sa pre uhorky veľmi dobre hodí hrach, cibuľa, cesnak, bazalka a fazuľa, ale nie nevyhnutne paradajky, reďkovky a zemiaky. To sa oplatí mať na pamäti.
Prečo listy na uhorkách žltnú? Tu sú najčastejšie dôvody
Niekedy sa stáva, že sa žlté škvrny objavia aj na starostlivo ošetrovaných uhorkách. Problém sa zvyčajne týka listov. Ak ich len spozorujete, konajte rýchlo. V opačnom prípade sa s úrodou rozlúčite.
Aké môžu byť príčiny tohto javu?
- Škodcovia: Pozorne sa pozrite na spodnú stranu listov, či sa na nich niekedy neživia roztoče pavúkov alebo belorítky. Najlepšie je použiť na to lupu a v prípade potreby použiť špeciálne prípravky, aby ste sa ich zbavili. Vhodný bude okrem iného aj sprej s jedlou sódou.
- Zlé zavlažovanie: Pri zalievaní uhoriek nezabudnite smerovať postrek priamo do pôdy a nie na listy. Táto jednoduchá chyba môže mať za následok chradnutie rastliny a vznik škvŕn, pretože voda zaplaví plodinu namiesto toho, aby sa dostala ku koreňom. To môže viesť aj k chorobám. Nezabudnite tiež nepoužívať studenú vodu. Najlepšia je izbová teplota.
- Nedostatok živín: Ako sme už spomenuli, pôda pre uhorky by mala byť úrodná a predovšetkým bohatá na dusík a draslík. Preto ak ste nepozorovali žiadnych škodcov, zeleninu dobre zalievate a listy naďalej žltnú, zabezpečte, aby bola plodina správne vyživovaná.
- Počasie: Niekedy sa tiež stáva, že uhorky žltnú počas dlhého sucha a horúceho počasia. Nezabudnite pravidelne polievať, najlepšie hneď ráno alebo večer.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zalievajte tým uhorky. Kríky zavalí úroda
Päť chýb pri zalievaní uhoriek, ktoré znižujú úrodu. Vyhnite sa im a budete mať čo chrumkať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.