29.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia Greeske).
Hortenzie sú nádherné rastliny, ktoré môžu zdobiť nielen záhradu, ale aj byt alebo balkón, pretože ich môžete pestovať aj v kvetináči. Starostlivosť v tomto prípade nie je zložitá, ale musíte pamätať na niekoľko základných ošetrení, aby ste sa tešili z bohatého a dlhého kvitnutia. Pozrite sa, ako sa starať o hortenzie v kvetináči.
Hortenzie v kvetináči môžu byť krásnou ozdobou balkóna alebo terasy. Ak sa o ňu budete dobre starať, rozkvitne pestrými a nádhernými kvetmi, ktoré pritiahnu nejeden pohľad. Povieme vám, ako sa o túto rastlinu starať a aké pravidlá dodržiavať pri pestovaní hortenzie v kvetináči.
Môžu sa hortenzie pestovať v kvetináči?
Pestovanie hortenzií v kvetináči je v poslednom čase veľmi populárne. Takéto kvitnúce rastliny môžete ľahko kúpiť v mnohých záhradných centrách alebo supermarketoch. Po mnohých rokoch šľachtenia záhradníci vyvinuli pomerne veľa odrôd, ktoré sú ideálne na pestovanie v nádobách. Vyznačujú sa tým, že sú kratšie ako typické kalinolisté hortenzie a majú veľmi veľké kvety rôznych farieb, napríklad bielej, ružovej, modrej, červenej alebo fialovej.
Pri hľadaní odrôd do kvetináčov je najlepšie zvoliť kalinolisté hortenzie. Výhodou tohto typu pestovania je, že hneď ako rastliny začnú strácať listy a pomaly sa pripravovať na zimný odpočinok, môžete kvetináče odložiť do mrazuvzdornej miestnosti.
Aké podmienky by ste mali zabezpečiť pre hortenzie v kvetináči?
Hortenzia v kvetináči môže byť výnimočnou dekoráciou bytu, balkóna, terasy alebo aj záhrady. Aby sa tak však stalo, musíte jej zabezpečiť správne podmienky v súlade s požiadavkami rastliny.
Po zakúpení hortenzie ju treba najprv presadiť do väčšieho kvetináča. Musíte tiež zabezpečiť, aby na dne nádoby boli otvory na odtok prebytočnej vody. Okrem toho môžete na dno kvetináča nasypať keramzit, aby ste vytvorili drenážnu vrstvu. Okrem toho by rastliny mali rásť v úrodnej, kyslej a priepustnej pôde.
Ak plánujete hortenzie pestovať v dome, vyberte im miesto mimo radiátorov a dverí, pretože sú citlivé na prievan. Môžete ich umiestniť na okenný parapet, na slnečné miesto, kde teplota nepresahuje 20 stupňov Celzia. Keďže hortenzia sa napriek tomu najlepšie cíti vonku, môžete ju v polovici mája, keď pominie riziko nočných mrazov, umiestniť na balkón alebo terasu.
Keď už máte hortenzie v kvetináči vonku, pamätajte, aby ste ich nedávali na plné slnko, ktoré by mohlo spáliť listy. Najlepšie je umiestniť rastlinu do svetlého polotieňa a chrániť ju pred vetrom, pretože stonky hortenzie sú krehké a vietor by ich mohol zlomiť.
Ako sa starať o hortenzie, aby boli ozdobou balkóna?
Starostlivosť o hortenzie v kvetináči nie je zložitá. Je však veľmi dôležité dbať na to, aby bola rastlina dobre polievaná, pretože, ako naznačuje latinský názov hortenzie (Hydrangea pochádza zo slova hortenzia a znamená nádoba na vodu), rastlina má rada zálievku.
Preto pri jej zalievaní dbajte na to, aby bol substrát rastliny vždy mierne vlhký, ale nie mokrý. Dôležité je hortenziu neprelievať, pretože ak bude stáť vo vode, jej korene rýchlo zhnijú.
Po odkvitnutí rastliny môžete odrezať vyblednuté súkvetia odrezaním niekoľkých cm od základne stonky. Neodstrihávajte však príliš veľa, aby ste náhodou neodstránili výhonok s púčikmi. Nezabudnite tiež odrezať suché, choré a zmrznuté výhonky.
Pokiaľ ide o hnojenie hortenzií v kvetináči, odporúča sa hnojiť ich raz týždenne tekutým hnojivom na hortenzie. Vyhnite sa však používaniu univerzálnych hnojív.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hortenzia toto hnojivo miluje. Bude mať viac žiarivých kvetov ako kedykoľvek predtým
Zmiešajte v pomere 1:8 a hortenzie zalejte. Kríky budú kvitnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.