29.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dementieva Iryna).
Mäta je jednou z najvšestrannejších byliniek. Svoje využitie našla nielen v kuchyni, ale aj v aromaterapii alebo v bylinnej medicíne. Spočiatku boli najobľúbenejšie zelené a paprikové odrody. Dnes sa v záhradách pestujú také zázraky ako čokoládová mäta, jahodová mäta a citrónová mäta. Keď rastlina dozrie, je ideálna ako doplnok k hlavným jedlám, šalátom alebo dezertom. Jej potenciál sa tým však nekončí. V horúcich dňoch sa oplatí podávať osviežujúcu mätovú šťavu z mätového sirupu. Ako ho pripraviť? Odporúčame.
Ako získate mätový sirup?
Mätová šťava sa často zameniteľne označuje ako sirup a práve konzistencia tohto prípravku je jej oveľa bližšia. Hustý a sladký potravinový výrobok možno kombinovať s vodou a vychutnávať si ho po celý rok. Do receptu sa najlepšie hodí čerstvá a šťavnatá mäta, ktorá rastie na teplom slnku.
Prísady na mätovú šťavu:
- 15 vetvičiek čerstvej mäty
- 1 šálka bieleho cukru
- 750 ml vody (prevarenej alebo neperlivej minerálnej vody)
- ½ citróna
Príprava mätovej šťavy:
- Mätu dôkladne umyte pod vodou, osušte papierovou utierkou a odložte bokom.
- Do hrnca nalejte vodu, pridajte cukor, varte, kým nevznikne sladký sirup, a potom vyžmýkajte šťavu z polovice citróna.
- Hrniec so sirupom odstavte z variča, ponorte doň mätu a nechajte všetko prikryté 24 hodín.
- Po uplynutí času môžete mätu vybrať a sirup preceďte do čistých a sparených fliaš.
TIP: V horúcich letných dňoch môžeme mätový sirup podávať zmiešaný s vodou, kockami ľadu a plátkami citrónu, v zime ho môžeme pridať do čaju. Dobrú chuť!
Cenné zložky mätového sirupu
Vynikajúca chuť a charakteristická vôňa nie sú jeho jedinými vlastnosťami. Hotový prípravok vyniká predovšetkým svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie.
Čerstvé lístky mäty v sebe skrývajú množstvo výživných látok, vrátane:
- mentol
- antioxidanty
- steroly
- flavonoidy
- vitamín A
- vitamín C
- zinok
- selén
- vápnik
- železo
- horčík
Účinok mätového sirupu na organizmus
Esenciálny mätový sirup pomáha rýchlejšie sa vyrovnať s bolesťou žalúdka a opakujúcou sa nevoľnosťou. Je prírodnou záchranou pre tých, ktorí bojujú s pretrvávajúcimi migrénami, ako aj s črevnými problémami. Vďaka svojmu antibakteriálnemu účinku potláča rast mnohých baktérií vrátane stafylokoku a salmonely. Na jeseň a v zime je domáci prípravok vhodný na zmiernenie prvých príznakov prechladnutia a kašľa a na jar a v lete dokonale osvieži a hydratuje organizmus. Napriek mnohým vlastnostiam mätového sirupu by sa nikdy nemal zamieňať za liek. Je to len doplnok, ktorý navyše obsahuje veľkú dávku cukru, preto to s frekvenciou jeho konzumácie nepreháňajte.
Ak chcete, aby si váš domáci mätový sirup zachoval svoje cenné vlastnosti čo najdlhšie, skladujte ho na chladnom a tmavom mieste. Len tak si zachová svoju sviežosť a prirodzenú farbu. Náhodné vystavenie slnečnému žiareniu spôsobí, že sa rýchlejšie pokazí. Najlepšie je skladovať ho v domácej špajzi, pivnici alebo garáži. V žiadnom prípade neplnite sirup do plastových fliaš. Do úvahy preto prichádzajú iba sklenené nádoby s dokonale nasadenými uzávermi. Po otvorení sa snažte sirup spotrebovať najneskôr do 14 dní a počas tejto doby ho umiestnite do chladničky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je vynikajúcim doplnkom vody. V horúcich dňoch poskytuje osvieženie a podporuje trávenie
Bylinky, ktoré potláčajú chuť na sladké. Pite ich každý deň a zabudnete na sladkosti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.