1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/nieriss).
Čo sa dá urobiť, aby levanduľa pekne kvitla? Táto rastlina nemá vysoké nároky, ale môže byť niekedy rozmarná. Niekedy nevytvára nové kvety alebo začne slabnúť. Vtedy musíte použiť špeciálne živiny. Nemusíte na ne míňať peniaze. Hnojivo si môžete vyrobiť sami.
Levanduľa je v obchodoch veľmi obľúbená. Existuje na to hneď niekoľko dôvodov. Je to krásna kvetina, ktorá nám kradne srdcia nielen svojím vzhľadom, ale aj vôňou spojenou s francúzskou Provence. Okrem toho má niekoľko praktických využití. Výborne odpudzuje rôzny hmyz vrátane komárov a molí. Práve preto si toľko ľudí chce pestovať levanduľu na svojich balkónoch alebo terasách. Aby sme si však boli istí, že rastlina s nami bude žiť dlhé roky, treba mať na pamäti jej základné požiadavky. Jednou z nich je dobré hnojenie.
Aké požiadavky má levanduľa? Pri starostlivosti o ňu nezabudnite na tieto pravidlá
Skôr ako prejdeme k výžive, pripomeňme si pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. Len tak sa levanduli na našom balkóne bude dobre dariť. Je to teplomilná rastlina. Mala by rásť na slnečnom a teplom mieste. Zároveň by mala byť chránená pred nárazovými vetrami. Pri vysokých teplotách by sa samozrejme nemalo zabúdať na pravidelnú zálievku.
V lete by sa levanduľa mala zalievať často. Najlepšie je to urobiť každých niekoľko dní. Rastlina nám však dá vedieť, kedy „chce piť“. Hlavne prostredníctvom opadaných kvetov. Častá zálievka si vyžaduje dobrý, ľahký a priepustný substrát. Ten nezadržiava vodu pri koreňoch. Okrem toho by mala byť pôda neutrálna alebo mierne zásaditá. Dobre poslúži hotová zmes pre sukulenty alebo univerzálna pôda. Tá by mala obsahovať piesok a perlit.
Aký je najlepší spôsob hnojenia levandule? Pripravte si toto jednoduché hnojivo zo zvyškov
Pre dlhé a bohaté kvitnutie potrebujú rastliny kvalitné hnojivá. Nemusia to byť nevyhnutne chemické prípravky. V obchodoch nájdete mnoho hotových hnojív. Netreba ale preplácať, keď si môžete rovnako dobrú zmes pripraviť sami doma. Navyše za ňu neutratíme ani cent. Použijeme na ňu kuchynský odpad.
Hovoríme o vaječných škrupinách, ktoré sa nachádzajú takmer v každej domácnosti. Možno ich použiť na reguláciu pH a odstránenie kyslosti. To je dôležité najmä pri pestovaní levandule. Príprava tohto hnojiva je hračka. Stačí rozdrviť vaječné škrupiny. Potom ich zalejte vriacou vodou a nechajte na tienistom mieste asi týždeň. Po tomto čase sa škrupina rozpustí. Výslednou zmesou môžete zalievať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už viem, prečo levanduľa nekvitla. V záhradníctve mi poradili a odrazilo sa to na jej kvitnutí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.