1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dieter Hawlan).
Čím sa slimáky živia, ako dlho žijú a ako prirodzene regulovať ich populáciu? Každý majiteľ záhrady by mal poznať odpovede na tieto otázky. Skôr ako sa stretnete tvárou v tvár so slimákom, pokúste sa zistiť čo najviac informácií o druhej strane.
Slimáky spôsobujú spúšť v zeleninovej záhrade, ale ich obeťou sa stávajú aj okrasné rastliny. Ktorým druhom by ste mali venovať zvýšenú pozornosť a prečo slimáky vychádzajú po daždi? Nižšie nájdete odpovede na všetky vaše otázky a niekoľko faktov o slimákoch.
Ako dlho žijú slimáky a ktoré druhy znamenajú problém?
Priemerná dĺžka života slimáka záhradného je päť rokov. Je to druh považovaný za škodcu v záhrade, ale neohrozuje záhradné rastliny tak ako slizovec iberský.
Skutočnou pohromou sú slimáky bez ulity s dlhým zaobleným telom. Tento nahý druh je skutočným dobyvateľom záhrad. Ako dlho žijú slimáky bez ulity? Slizovec iberský sa dožíva 1 – 2 rokov.
Ako sa slimáky rozmnožujú a prečo je to veľmi rýchly proces?
Slimáky sú hermafroditi, ktorí majú samičie aj samčie pohlavné orgány. Každý jedinec je schopný splodiť potomstvo. Okrem toho im pomáha, že pohlavnú dospelosť dosahujú už vo veku šiestich mesiacov. Ako sa slimáky rozmnožujú a kedy je na to najlepší čas? Najlepšie podmienky sú na jar, ale niektoré druhy sa rozmnožujú aj na jeseň a dokonca aj v zime. Niekoľko týždňov po oplodnení slimák nakladie do zeme niekoľko desiatok až viac ako sto vajíčok.
Čím sa živia záhradné slimáky? Zistite, ktoré záhony sú obzvlášť ohrozené
Nahé slizovce iberské si pochutnávajú na zelenine, ako je čínska kapusta, paprika, fazuľa, hlávková kapusta, cuketa a červená repa. Nepohrdnú ani okrasnými rastlinami; obzvlášť im chutia aksamietnice a bylinky. A čím sa živia slimáky záhradné? Majú radi aj zeleninu a okrasné rastliny, najmä mladé výhonky.
Okrem toho sa slimáky živia zhnitým drevom, hubami a niektoré druhy sú dokonca mäsožravé (Clea Helena).
Prečo slimáky vychádzajú po daždi a každá kvapka je pre nich cenná?
Slimáky nemôžu fungovať bez vody, ktorá zabezpečuje správne fungovanie ich tráviacej a vylučovacej sústavy a umožňuje im pohyb. Dažďové kvapky im preto zabezpečujú dostatočnú hydratáciu a transport.
Čo odpudzuje slimákov – prírodné metódy
Ekologická kontrola populácie slimákov nie je nič iné ako potravinový reťazec. Čo odradí slimáky? Väčšie zvieratá, ktoré ich považujú za potravu. Každý, kto sa chce zbaviť slimákov zo záhrady, musí akceptovať jašterice, ropuchy, dravé chrobáky, mnohé druhy vtákov a dokonca aj hady.
Čo proti slimákom v záhrade – systém pascí a ochrany
Čo je ešte dobré proti slimákom v záhrade?
- Účinné môžu byť aj pasce, napríklad plochá a nízka miska s pivom alebo pieskom zmiešaným s popolom rozmiestnená okolo rastliny.
- Odborníci na záhradu odporúčajú aj posypanie ciest soľou.
- Dobre fungujú aj vaječné škrupiny rozsypané okolo rastlín (slimáky a ulitníky si s takýmto substrátom neporadia).
- Je dôležité vedieť, že slimáky a ulitníky nemajú radi vôňu citrusových plodov, kávových zŕn alebo škorice.
- Medzi rastliny, ktoré odpudzujú slimáky patrí rozmarín, mäta, levanduľa, bazalka.
- V internetových obchodoch sú k dispozícii aj špeciálne ochranné siete, ktoré nasadíte na rastlinu.
Ako bojovať proti slimákom – postrek
Ako bojovať proti slimákom? Zúfalí záhradkári sa môžu obrátiť na špecializované prípravky, ako sú Slug Stop alebo Ores. Tieto prípravky sú toxické a mali by sa používať len na cestách. Okrem toho by takéto prípravky určite nemali používať ľudia s domácimi zvieratami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ovládli vašu záhradu slimáky? Siahnite po obľúbenom nápoji
Ulitníky a slimáky sa zdráhajú nazrieť do záhrady
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.