02.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Rosliak Nataliia).
Nielen Slovensko zažilo v pondelok popoludní intenzívne búrky. V obľúbenom Chorvátsku sa sformovala supercelulárna búrka s obrovskými krúpmi, ktoré spôsobili v oblasti medzi Chorvátskom a Srbskom rozsiahle škody.
Foto: shutterstock/Rosliak Nataliia
V pondelok poobede sa nad populárnou dovolenkovou destináciou Slovákov, Chorvátskom, rozpútala veľmi silná búrka, sprevádzaná intenzívnym vetrom a obrovskými krúpmi. Krúpy dosahovali veľkosť približne 7 cm! Následkom tejto ničivej búrky zostali okná a fasády na domoch zničené, informuje portál iMeteo.
Aká je momentálna situácia v Chorvátsku?
Záhreb a severné časti krajiny zasiahla intenzívna búrka, približne o 15tej hodine s veľkými krúpmi, ktorá spôsobila značné ťažkosti. Búrka trvala približne 15 minút, ale napriek tomu stihla spôsobiť významné škody.
Hasiči momentálne zasahujú pri odstraňovaní popadaných stromov a čerpajú vodu z obytných budov. Doprava električkami bola obmedzená kvôli poškodeniu elektrickej siete.
Krúpy a silný dážď zasiahli aj Zaprešić a okolie Varaždinu.
Inetnzívny dážď spôsobil, že silné prúdy vody strhli v Bliznci časť cesty. Silné búrky predtým postihli aj Slovinsko a neskôr sa presunuli na severovýchod Chorvátska a následne do Srbska, píše portál iMeteo.
Intenzívne búrky nevynechali ani Slovensko
Ako informuje zdroj SHMÚ, tak východ Slovenska zažil vysoké množstvo zrážok po intenzívnych búrkach. Tento scenár sa zopakoval po menej menej ako týždni, najmä na Gemeri a väčšej časti východného Slovenska.
Búrky sa formovali počas pondelka na pohybujúcom sa studenom fronte, pričom niektoré z nich dosiahli aj intenzívny a supercelulárny charakter. Významné denné úhrny zrážok v danom regióne boli zreteľné, no ešte viac zaujímavé boli krátkodobé intenzity, napríklad až 20 mm za 10 minút pri niektorých búrkach.
Kumulatívne 24-hodinové úhrny zrážok dosiahli v spomínaných oblastiach hodnoty od 50 do 80 mm, výnimočne až 90 mm.
V dôsledku týchto intenzívnych zrážok došlo na tokoch k výraznému zvýšeniu vodných hladín, pričom niektoré prekročili úroveň 1. stupňa povodňovej aktivity. Našťastie, naše územie sa vyhlo takým veľkým škodám, aké zanechala nedávna búrka v Chorvátsku.
Aktuálne sa väčšina tokov už postupne upokojuje, hoci v dolných úsekoch tokov východného Slovenska ešte pretrváva mierny nárast vodných hladín.
V najbližších dňoch sa očakáva zlepšenie situácie a podobne intenzívne búrky sa neočakávajú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čakajú dnes naše Slovensko búrky? Vieme odpoveď!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.