Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Záhrada, Zaujímavosti,

Prečo zavarané uhorky syčia? Takýto povlak by mal vyvolať vaše obavy

4.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). Sezóna zavaraných uhoriek sa už začala. Ich príprava sa zdá byť triviálna, ale nie vždy sa nám darí. Obzvlášť znepokojujúce je syčanie...

4.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).

Sezóna zavaraných uhoriek sa už začala. Ich príprava sa zdá byť triviálna, ale nie vždy sa nám darí. Obzvlášť znepokojujúce je syčanie pri odkrúcaní pohára. Prečo poháre s nakladanými uhorkami syčia? Vysvetlíme vám, ako skontrolovať, či sa vaše zaváraniny pokazili.

Sezóna zavaraných uhoriek sa už začala. Ich príprava sa zdá byť triviálna, ale nie vždy sa nám darí.
Foto: súkromný archív

Prečo syčia poháre s uhorkami?

Nakladané uhorky môžu po odskrutkovaní syčať, čo je úplne normálne v dôsledku prebiehajúceho procesu kvasenia. Pomocou baktérií sa cukry premieňajú na kyselinu mliečnu a oxid uhličitý, ktorý zo zeleniny uniká. Výsledkom je charakteristický zvuk.

To znamená, že keď poháre s uhorkami syčia, nič zlé sa nedeje. Rovnako tak je prirodzeným procesom, že uhorky začnú byť plynnaté. Vidieť takýto jav vyvoláva obavy, a to zbytočne. Takéto konzervy sú teda vhodné na konzumáciu.

Čo sa dá urobiť, aby uhorky pri nakladaní neplávali?

Hoci plynatosť uhoriek nakladaných na plátky je prirodzený proces, ktorý musí prebiehať a úzko súvisí s kvasením, príliš veľa plynu môže viesť k ich znehodnoteniu. Aby ste tomu zabránili, je dôležité dodržiavať dôležité pravidlá nakladania.

V prvom rade sa vyhnete nadmernému plynateniu uhoriek, ak nádobu nezaplavíte nálevom až po okraj. Medzi viečkom a tekutinou na nakladanie je dobré ponechať priestor. Uistite sa, že zelenina je úplne ponorená. To umožní únik plynu vznikajúceho v náleve. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k netesnosti veka a uhorky by sa mohli pokaziť.

Nakladané uhorky tiež nebudú plynaté, ak primerane upravíte teplotu nakladania. Spočiatku by mali byť poháre v miestnosti, kde teplomer ukazuje 22 až 23 stupňov Celzia. Potom, po 5 až 7 dňoch, t. j. po ukončení kvasenia, by sa uhorky mali premiestniť do chladnejšej teploty medzi 17 a 18 stupňami Celzia. Nízka teplota zníži riziko plynatosti.

To, či sú nakladané uhorky pokazené, zistíte podľa ich vzhľadu aj vône. V prvom prípade, keď odskrutkujete pohár s pokazenou zeleninou, kuchyňu naplní nepríjemný zápach.
Foto: shutterstock/Tatevosian Yana

Ako zistíte, či je nakladaná uhorka pokazená?

To, či sú nakladané uhorky pokazené, zistíte podľa ich vzhľadu aj vône. V prvom prípade, keď odskrutkujete pohár s pokazenou zeleninou, kuchyňu naplní nepríjemný zápach. Je úplne odlišná od vône dobre nakladaných uhoriek. Je silne intenzívna a dráždi nosné dierky.

Ďalej si môžeme všimnúť zelený alebo bielošedý mach, čo je jednoducho pleseň. Najčastejšie sa vyskytuje na spodnej strane klobúka, ale môže sa objaviť aj na vyčnievajúcej zelenine nad nálevom. Je to nezvratný dôkaz, že sa nedá konzumovať a musí sa, žiaľ, vyhodiť.

Na druhej strane sa pleseň ľahko zamieňa za kvasný zákal, ktorý vzniká v dôsledku kvasenia a neznamená skazenie konzervy. Má podobu bieleho povlaku, ktorý pláva na povrchu uhorky.

Ak si chcete byť úplne istí, že vaše nakladané uhorky sú pokazené, preskúmajte ich konzistenciu. Zelenina by sa vám nemala rozpadávať v rukách a nemala by byť veľmi mäkká. V takom prípade nie sú vhodné na konzumáciu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Uhorky sadím len japonskou metódou. Majú oceľové korene a rastú o 3 týždne rýchlejšie

Nakladané uhorky sú minulosťou. Vložte túto sezónnu zeleninu do pohára a pripravte si uhorky ako vždy. Výsledok vám vyrazí dych


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Nabíjate si telefón v noci? Tu je dôvod, prečo je lepšie to nerobiť

24.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Monkey Business Images). Nesprávne nabíjanie telefónu môže výrazne skrátiť výdrž batérie. Ponechanie zariadenia pripojené cez noc alebo jeho úplné…

Čo na riedke vlasy? Nepotrebujete tony kozmetiky. Zmiešajte v pomere 2:1 a naneste na pramene

24.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DmitryStock). Majitelia riedkych prameňov vlasov chcú za každú cenu zväčšiť ich objem. Kupujú tony kozmetiky, ktorá však nie vždy…

Majú málo kalórií a veľa vitamínov. Ich sezóna sa práve začala

24.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fornStudio). Špargľa je jednou zo zeleniny, ktorá sa spája s jarou a zdravým životným štýlom. Vyniká nielen svojou jemnou…

Stačia dve lacné zložky a vaša pleť môže získať späť svoju hladkosť a žiarivosť. Vyrobte si z nich domáce tonikum

24.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture). Metódy domácej starostlivosti sa často osvedčujú ako účinný liek na nedokonalosti a problémy s pokožkou. Ak chcete…

Kradne viac elektriny, než si myslíte. Zabúdame ho vypnúť alebo nechávame zapojený

24.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). V čase rastúcich cien elektrickej energie hľadáme aj tie najmenšie možnosti, ako šetriť. Zhasíname svetlá pri odchode…

Auto Trendy

Audi ukázalo svetu nový A6 sedan: najefektívnejšie spaľovacie auto vo svojej histórii!

24.4.2025 Redakcia Auto trendy - Automobiloví nadšenci, pripravte sa! Audi odhalilo nový A6 sedan, ktorý nielenže pripomína eleganciu a silu nemeckého inžinierstva, ale aj prekonáva všetky aerodynamické rekordy značky. S…

Nové prísne testy bezpečnosti: Koniec dostupných áut pre bežných vodičov?

24.4.2025 Redakcia Auto trendy - Prísne bezpečnostné štandardy začínajú ohrozovať existenciu cenovo dostupných áut, varujú šéfovia automobiliek Dacia a Citroën. Zákazníci, ktorí hľadajú praktické vozidlá za rozumnú cenu, by mohli…

Novinka na štyroch kolesách: Renault Embleme posúva hranice technológie a ekológie

24.4.2025 Redakcia Auto trendy - Renault Embleme nie je len obyčajný koncept. Táto elektrická a vodíková novinka s futuristickým dizajnom a udržateľným prístupom ukazuje, ako by mohli vyzerať autá zajtrajška.…

Najvyššia cesta sveta: Tu budete jazdiť vyššie ako lietajú dopravné lietadlá!

25.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si cestu, kde vám motor stráca polovicu výkonu, kyslíka je o 50% menej a teplomer v zime ukazuje -40°C. Nie, nejde o sci-fi film,…

Hybridný pick-up: Inovácie, ktoré vás dostanú ďalej.

24.4.2025 Redakcia Auto trendy - Nissan Frontier, legenda medzi stredne veľkými pick-upmi, čelí elektrifikácii. Japonská automobilka potvrdila vývoj plug-in hybridnej verzie, ktorá by mala prísť do predaja do roku 2028.…

Príroda bez milosti: Navštívte tieto miesta a už sa nevrátite, 5 miest na Zemi, kam by ste NIKDY nemali vkročiť

25.4.2025 Redakcia Auto trendy - Existujú miesta na našej planéte, kde príroda alebo ľudská činnosť vytvorili podmienky tak extrémne, že návšteva sa rovná rozsudku smrti. Zabudnite na dovolenku v Tatrách…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov