5.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jurga Jot).
Ruže sú nápadné rastliny, ktoré sa pestujú v záhradách ako ich veľký okrasný prvok. Vďaka svojmu vzhľadu a bujnému kvitnutiu sa často nazývajú kráľovnami záhrad. Ak sa o nich správne staráte, môžu byť potešením pre oči aj niekoľko mesiacov. Je však potrebné pamätať na niekoľko dôležitých vecí vrátane zabezpečenia správneho zavlažovania ruží. Ako a kedy to urobiť?
Záhradné ruže patria k rastlinám, ktoré uprednostňujú vlhký, ale priepustný substrát. Pravidelné zavlažovanie ruží je dôležitým opatrením pri ich starostlivosti. Pri tejto činnosti však treba mať na pamäti niekoľko dôležitých pravidiel.
Kedy zalievať ruže? Toto je najlepší čas
Záhradné ruže majú svoje vlastné preferencie a požiadavky, ktorých splnenie zaručuje zdravý a bujný rast. Zle znášajú silný a studený vietor. Uprednostňujú polohy, ktoré sú slnečné a poskytujú dostatok priestoru všade okolo. Vtedy majú priestor na rast. Ruže potrebujú pravidelné hnojenie – najmä skoro na jar a v polovici leta. Keďže hlboko zakoreňujú, nepotrebujú časté zalievanie. Na to by sa však nemalo zabúdať – najmä v horúcom počasí.
Kríky ruží je najlepšie polievať ráno (keď slnečné lúče ešte nie sú príliš intenzívne) alebo popoludní. Rastliny znášajú zalievanie veľkým množstvom vody raz za niekoľko dní lepšie ako malé zalievanie každý deň. Ideálne je, ak voda vsiakne aspoň 30 cm hlboko – to umožní koreňovému systému rastliny prijať potrebné množstvo vody.
Ako zalievať ruže? Zalievanie ruží bez tajomstiev
Pri zalievaní kríkov smerujte prúd vody na zem okolo rastliny. Dávajte pozor, aby ste nezmáčali listy alebo kvety. Ruže nemajú rady kropenie a silný prúd vody môže viesť k rýchlejšiemu opadávaniu kvetov.
Okrem toho postrekovanie listov a kvetov ruží zvyšuje riziko vzniku plesní. Tie môžu viesť k chorobám, ako je napríklad obľúbená čierna škvrnitosť listov. Tá sa vyznačuje výskytom čiernych škvŕn na hornej časti listov, ktoré potom žltnú a usychajú. Táto choroba môže viesť k takmer úplnému zničeniu rastliny. Navyše, mokré kvety ruže môžu začať hniť a pri vystavení vlhkosti okvetné lístky stmavnú a nadobudnú nepôsobivý vzhľad.
Ako sa starať o ruže? Starostlivosť a strihanie
Hoci tieto rastliny nevyžadujú každodennú zálievku a vydržia bez vody aj niekoľko dní, sú pomerne náročné na pestovanie. Aby hojne kvitli, je potrebné ich správne hnojiť. Na tento účel sa dobre hodí minerálne hnojivo alebo kompost.
Musíte tiež ruže po odkvitnutí ostrihať. To stimuluje rastlinu, aby začala opäť pučať a mohla tak v tejto sezóne vytvoriť veľa nových kvetov. V nasledujúcej sezóne bude tiež bohatšie kvitnúť. Ide o mimoriadne dôležitý postup starostlivosti, ktorým sa vytvaruje tvar kríka, odstránia odumreté, choré výhonky a do kríka sa dostane viac vzduchu a svetla.
Čím hnojiť ruže? Vyrobte si domáce hnojivo na ruže
Záhradné ruže musíte pravidelne posilňovať. Namiesto kupovania hnojív a kondicionérov však môžete použiť domácu, lacnú a úplne ekologickú zmes. Stačí vám na to mrkva a niekoľko strúčikov cesnaku. Dôkladne ich rozmixujte v mixéri a potom zrieďte vodou.
Tento roztok dodá kríkom základné prvky, ako je draslík, horčík a dusík. Tým sa zvýši kvitnutie rastliny. Okrem toho charakteristická vôňa cesnaku účinne odradí vošky. Záhradné ruže môžete raz mesačne zalievať doma vyrobeným kondicionérom, samozrejme, dbajte na to, aby ste nenamočili listy alebo kvety.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vaše záhradné ruže vám budú závidieť všetci susedia. Stačí použiť tento kondicionér
Žihľavové hnojivo je spásou každého záhradníka. Paradajky a ruže po ňom krásne rastú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.