05.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/andres barrionuevo lopez).
Ak chcete pestovať uhorky, nemusíte mať záhradu ani pozemok. Pokojne ich môžeme pestovať aj na balkóne. Budú rovnako chutné a pôsobivé, ak sa o ne budeme náležite starať a poskytneme im vhodné podmienky pre rast. Povieme vám, ako pestovať uhorky na balkóne, aby ste si užili bohatú úrodu.
Uhorky sú jednou z najobľúbenejších a najobľúbenejších zelenín, preto ich veľa ľudí pestuje vo svojich záhradách. Z vlastnej úrody sa však môžeme tešiť, aj keď máme iba balkón. Pestovanie uhoriek týmto spôsobom je jednoduché a často veľmi úspešné. Povieme vám, ako sa starať o uhorky na balkóne, aby rástli zdravo a bohato.
Pestovanie uhoriek na balkóne – čo potrebujete vedieť
Uhorky sú rastliny, ktorým sa najlepšie darí na svetle a v teple. Z tohto dôvodu je možné ich pestovať na balkóne iba vtedy, ak sa nachádza na východnej, západnej alebo južnej strane. Ak však máme balkón orientovaný na sever alebo je silne zatienený, nemali by sme sa rozhodovať pre pestovanie uhoriek.
Oplatí sa vedieť aj to, že na veľmi slnečnom balkóne musíme počas horúceho počasia použiť kryt na mierne zatienenie našich plodín, aby slnko rastliny nespálilo. Dodatočne nezabúdajme, že ak chceme na balkóne pestovať akékoľvek jedlé rastliny, nemali by sa nachádzať v blízkosti rušnej ulice.
Na pestovanie na balkóne sa odporúčajú najmä nízke odrody uhoriek, napríklad uhorka „Dar“, ktorá sa vyznačuje krátkymi výhonkami a huňatým tvarom a je ideálna na konzumáciu v surovom stave i na spracovanie. Na pestovanie sa odporúča aj uhorka Iznik F1, ktorá má krátke výhonky a ide o uhorku šalátového typu. Treba však brať do úvahy, že plodiny Iznik F1 nezavárame.
Okrem toho si môžeme vybrať aj odrody s tradičnými dlhými výhonkami. V tomto prípade je výber oveľa väčší.
Ako pestovať uhorky na balkóne?
Ak sa rozhodnete pestovať uhorky na balkóne, najjednoduchšie je kúpiť si hotové sadenice. Dajú sa ľahko nájsť v mnohých záhradkárskych predajniach a na trhoch. Nezabudnite však na dno črepníka dať drenážnu vrstvu a zasypať ju humusom a úrodnou pôdou. Môžeme použiť substrát na pestovanie zeleniny alebo univerzálny substrát zmiešaný s kompostom.
Okrem toho môžeme pôdu okolo uhoriek prikryť kokosovým vláknom. Vďaka tomu sa bude voda vyparovať pomalšie, čo zabezpečí stabilnejšiu teplotu substrátu. Ak sme si vybrali uhorky s dlhými výhonkami, môžeme ich viesť kolmo. Na balkóne však dobre poslúži tradičná drevená konštrukcia. Šnúrky na nej môžete rozopnúť vodorovne.
Uhorky pestované týmto spôsobom sú dobre osvetlené a vetrané, čo znamená, že sú menej choré, a preto majú lepšiu úrodu. Navyše, v prípade odrôd, ktoré potrebujú opelenie, sú kvety prístupnejšie pre hmyz.
Ako sa starať o uhorky na balkóne, aby mali bohatú úrodu?
Pri pestovaní uhoriek na balkóne je mimoriadne dôležité pravidelne ich zalievať. Najmä preto, že tieto rastliny majú pri pestovaní svojich plodín veľmi vysoké nároky na vodu. Zároveň nemôžu mať naplavenú pôdu, preto ich musíme polievať systematicky, ale striedmo. Pamätajte, že ak uhorky dostanú príliš málo vody, budú neskôr chutiť horko.
Preto je najlepšie ich polievať každý deň, a ak je veľmi slnečno, aj dvakrát denne – ráno a večer. Na zálievku by sme mali používať vlažnú vodu, pretože uhorky sú citlivé na zmeny teploty. Ak teda ich korene po teplom dni zalejeme studenou vodou, stratíme šancu na úspešnú úrodu.
Navyše, ak si chcete užiť bohatú úrodu, oplatí sa použiť hnojivo z banánových šupiek. Mimoriadne prospešné je aj kvasnicové hnojivo, ktoré možno vyrobiť rozpustením 10 g suchého droždia a dvoch polievkových lyžíc cukru v litri vody. Zmes odstavíme na 24 hodín a potom zriedime v pomere 1:5 a zalejeme naše uhorky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyberte z chladničky, postriekajte uhorky a relaxujte. Pleseň sa im vyhne
Uhorky budete zbierať až do jesene. Recept záhradkárov na bohatú úrodu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.