Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Záhrada,

Kvitnutie cukety – prečo nezakladá plody? Cuketa to má najradšej

6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/La Huertina De Toni). Kvitnutie cukiet je moment, na ktorý sa tešia všetci záhradkári. Čo však robiť, ak napriek krásnym kvetom cuketa nenasadí plody?...

6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/La Huertina De Toni).

Kvitnutie cukiet je moment, na ktorý sa tešia všetci záhradkári. Čo však robiť, ak napriek krásnym kvetom cuketa nenasadí plody? Príčinou problému môže byť napríklad nedostatok slnečného svetla, nevhodná pôda alebo nepriaznivé poveternostné podmienky. Povieme vám, čo majú cukety rady a čo robiť, ak nezakladajú plody.

Prečo cuketa nezakladá plody. Dôvodov môže byť niekoľko.
Foto: shutterstock/La Huertina De Toni

Kvitnutie cukety – prečo nezakladá plody?

Cukety často spôsobujú záhradníkom značné problémy. Napriek bohatému kvitnutiu sa stáva, že rastlina nenasadí plody. Prečo sa to stáva? Dôvodov môže byť mnoho a ich pochopenie je kľúčom k úspechu pri pestovaní tejto zeleniny.

Nedostatok opeľovačov

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo cukety neplodia, je nedostatok opeľovačov. Kvety cukety sú sediace, čo znamená, že samčie a samičie kvety sa vyskytujú oddelene na tej istej rastline. Aby došlo k opeleniu, musí sa peľ zo samčích kvetov preniesť na samičie kvety. V prirodzených podmienkach sa tento proces uskutočňuje vďaka opeľujúcemu hmyzu, ako sú včely. V dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok alebo nedostatku rastlín, ktoré by hmyz priťahovali, to však nie je vždy možné.

Nepriaznivé poveternostné podmienky

Kvety cukety sa rozvíjajú skoro ráno, okolo piatej hodiny, ak je slnečný deň. Zatvárajú sa však v ten istý deň okolo 10. až 12. hodiny. Ak sa samičí kvet v tomto čase neopelí, plody sa nevytvoria. Kľúčovú úlohu preto zohráva počasie.

Počas daždivého rána je šanca na ovocie malá. Aj keď je ráno slnečné, ale o niekoľko hodín neskôr začne pršať, stáva sa, že kvety cukety sa skoro zatvoria a niekedy sa znovu otvoria až na druhý deň. Bohužiaľ, takéto znovu otvorené kvety sú zriedkavo navštevované včelami a čmeliakmi, pravdepodobne kvôli nedostatku nektáru.

Príliš nízke alebo príliš vysoké teploty, ako aj nadmerná vlhkosť môžu tiež brániť opeľujúcemu hmyzu. Takisto aj silný vietor, ktorý poškodzuje kvety.

Kvety cukety sa rozvíjajú ráno za slnečného dňa, zvyčajne približne o 5.
Foto: shutterstock.com/InFocus.ee

Nesprávne zavlažovanie

Ďalšou príčinou bezplodnosti môže byť zalievanie cukiet studenou vodou. Rastlina uprednostňuje vodu s teplotou blízkou teplote okolia. Neodporúča sa ani príliš časté zalievanie pred plodením. Cuketu treba zalievať, keď je pôda suchá. V období sucha je však potrebné zvýšiť frekvenciu zalievania.

Nevhodná pôda

Cukety najlepšie rastú v pôde s pH približne 6,5, ktorá je úrodná a dobre odvodnená. Nevhodné pôdne podmienky môžu viesť k problémom s nasadzovaním plodov. Nesmiete zabúdať na pravidelné pletie, pretože rastlina tak bude mať lepší prístup k vode, slnečnému žiareniu a dostatku živín.

Žiadne prerezávanie listov

Listy cukety môžu zatieniť kvety pred slnkom a opeľujúcim hmyzom. Pravidelným zastrihávaním listov sa dosiahne lepšie prevzdušnenie pôdy a rastlina bude mať lepší prístup k svetlu. Takéto podmienky podporujú proces opeľovania.

Čo má cuketa rada?

Cukety sú teplomilné rastliny, čo znamená, že najlepšie rastú na plnom slnku. Pri výbere miesta na pestovanie sa oplatí vybrať čo najslnečnejšiu časť záhrady. Upozorňujeme, že ide o rastlinu, ktorá neznáša mrazy, preto by sa mala vysádzať až po 15. máji.

Najlepšie sa jej darí v úrodnej, humusovej a dobre odvodnenej pôde. Ideálne pH pôdy pre cukety je 6 až 7. Ak chcete vytvoriť optimálne podmienky pre rastlinu, oplatí sa na jeseň obohatiť pôdu dobre rozloženým kompostom alebo minerálnym hnojivom. Okrem toho môžete pôdu pred výsadbou prikryť čiernym igelitom, ktorý pomôže zachovať vlhkosť a obmedziť rast buriny.

Cukete sa najlepšie darí na slnečnom mieste.
Foto: Pixabay/JeannieMiller

Čo ešte má cuketa rada? Ak jej chcete poskytnúť správne podmienky na rast, bude to potrebné:

Pravidelné zavlažovanie

Cukety vyžadujú pravidelné a výdatné zavlažovanie, najmä počas sucha. Je dôležité používať vodu s teplotou blízkou teplote okolia, aby sa zabránilo teplotnému šoku. Pred obdobím plodenia sa neodporúča nadmerné zavlažovanie, ale počas intenzívneho rastu a fázy plodenia rastlina potrebuje veľké množstvo vody.

Dobré susedstvo

Cuketa dobre rastie v spoločnosti určitých rastlín, ktoré podporujú jej rast a chránia ju pred škodcami. Najlepšími susedmi cukety sú cesnak, hrach, fazuľa, špenát, kukurica, reďkovka, šalát a kôpor. Bylinky ako mäta, bazalka, medovka, oregano a majoránka tiež prospievajú cuketám tým, že odpudzujú škodcov a priťahujú opeľujúci hmyz.

Správne hnojenie

Základnou zložkou hnojiva pre cukety je dusík, ktorý podporuje rast a vývoj rastliny. Okrem dusíka potrebujú cukety aj fosfor, draslík, horčík a mikroživiny. Organické hnojivá, ako napríklad kompost alebo hnoj, sú vynikajúcim zdrojom týchto prvkov.

S hnojením cukiet je najlepšie začať pred výsadbou pridaním organického hnojiva do pôdy. Následné hnojenie sa vykonáva každé 3 – 4 týždne počas obdobia rastu rastliny. Odporúča sa používať hnojivá vo forme roztokov, ktoré ľahko dodávajú živiny ku koreňom.

Cuketa potrebuje pravidelné a výdatné zavlažovanie.
Foto: shutterstock/HenadziPechan

Pravidelný zber ovocia

Najlepšie sú mladé cukety, ktorých šupka je mäkká a semená ešte nie sú zrelé. Staršie plody so zrelými semenami sú veľmi tvrdé a majú menej chutnú dužinu. Preto je dobré zbierať cukety ešte pred ich úplnou zrelosťou. Pravidelný zber stimuluje rastlinu k tvorbe nových kvetov, samčích aj samičích, čo vedie k väčšiemu množstvu plodov. Vďaka tomu môže cuketa plodiť až do septembra, ak nenastanú mrazy. Plody je najlepšie odstrihnúť nožom, záhradníckymi nožnicami alebo záhradníckymi nožnicami.

Ochrana proti slimákom

Slizniaky sú najväčšou hrozbou pre cukety, najmä v máji a júni. Najradšej majú mladé rastliny, ktoré dokážu zničiť za noc a zožerú ich až ku koreňom. Staršie rastliny, staré niekoľko týždňov, sú pre slimáky menej atraktívne, pretože majú tvrdšie listy a stonky. Výnimkou sú kvety a mladé plody, ktoré môžu slimáky konzumovať počas celej sezóny.

Na ochranu cukiet pred slimákmi musíte pravidelne vykonávať ochranné opatrenia. Účinné sú pasce na slimáky a prípravky obsahujúce fosforečnan železa, ktorý sa prirodzene vyskytuje v prírode.

Minimálna plocha 1 meter

Cukety sú veľké rastliny, ktoré rastú ako kríky. Každá rastlina potrebuje aspoň meter štvorcový priestoru. Ich veľké listy môžu zatieniť inú zeleninu rastúcu v blízkosti, preto sa neodporúča vysádzať vedľa nich cibuľu, mrkvu alebo petržlen. Pod listami cukiet takmer nerastú buriny. Ak sú cukety vysadené príliš husto, sú náchylnejšie na hubové choroby. Aby sa tomu zabránilo, možno použiť prípravky, ktoré obsahujú prospešné huby, ktoré parazitujú na hubách spôsobujúcich choroby. Tento prostriedok je bezpečný pre včely a iný opeľujúci hmyz.

Aby cuketa správne rástla, potrebuje veľa priestoru. Nesmie byť husto vysadená.
Foto: shutterstock/Kotenko Oleksandr

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pestujete vo svojej záhrade cuketu? Vďaka tejto metóde budú vaše plodiny mimoriadne veľké a chutné

Cuketa neprináša plody? Musíte ju pomôcť opeliť. Niekoľko lyžičiek zmiešaných s vodou priláka armádu včiel


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Máte takéto svetlá vo svojej záhrade? Pozrite sa, čo s nimi urobiť pred zimou

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stenko Vlad). Záhradné osvetlenie má veľmi často dekoratívnu, ale aj praktickú funkciu. Naznačuje, ako sa po zotmení bezpečne pohybovať,…

V novembri takto rozmaznávajte maliny. O rok vyrastú s množstvom plodov

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Grandpa). Vlastné pestovanie malín vám umožní vychutnať si chuť lahodného ovocia z vlastnej záhrady. Aby však bolo plodné, musíte…

Diviaky zničili záhradu? Môžete ich účinne odstrašiť

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pic chik). Prítomnosť divej zveri v blízkosti domácností či neoplotených pozemkov je čoraz problematickejšia. Nepozvaní hostia, napríklad diviaky, môžu…

Nenechajte sa oklamať smutnými očami srnky. Dokáže úplne vykradnúť pozemok

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/shutternelke). Srnky sa vo všeobecnosti považujú za priateľské a neškodné zvieratá. Majitelia pozemkov majú určite iný názor. Hladné zvieratá…

Ako udržať potkany mimo vašej záhrady? 8 spôsobov, ktoré stojí za to poznať

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Gallinago_media). Sú hnusné, ničia potraviny a šíria vážne choroby. Potkany nie sú vítanými hosťami ani v našich domovoch, ani…

Auto Trendy

Zima vás už neprekvapí: Naučte sa správne nasadiť snehové reťaze ešte dnes!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Nasadzovanie snehových reťazí môže byť pre mnohých vodičov spočiatku náročnou úlohou. Táto zručnosť sa však dá naučiť a postupom času sa stane jednoduchšou a intuitívnejšou.…

Citroën 2025: Všetky pripravované modely

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Od modernizovaného modelu Ami až po nový C5 Aircross - tu je prehľad toho, čo Citroën chystá na budúci rok. Citroën 2025: Všetky pripra

Faceliftované Mitsubishi ASX: Nové technológie, lepšia výbava, ale čo bezpečnosť?

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Mitsubishi ASX sa podrobilo testovaniu EuroNCAP – je toto SUV naozaj bezpečné? Malé SUV dostalo facelift, aby si viedlo lepšie v silne konkurenčnom segmente B-SUV.…

Prečo riskovať pokutu? Naučte sa kedy a ako používať zadné hmlové svetlá!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Zákon prikazuje montovať na vozidlá zadné hmlové svetlá. Za ich nesprávne používanie hrozí pokuta. Kedy by sme ich mali používať? Nie všetci vodiči ich vedia…

Osem dôvodov, prečo sa motorky stanú vašou novou závislosťou: Prestaňte sa obmedzovať autami!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Jazdenie na autách ma fascinuje čoraz menej, zatiaľ čo motorky ma úplne očarili. Po dôkladnom zamyslení som prišiel k jednoznačnému záveru: motorky sú jednoducho lepšie.…

Marcopolo uvádza na trh Nomade: 4x4 dieselový obytný automobil

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Vďaka špičkovej technológii a exkluzívnemu dizajnu spája Nomade robustnosť a pohodlie. Marcopolo Motorhome, divízia spoločnosti Marcopolo

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov