6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Katya Slavashevich).
Hoci si levanduľa získava na slovenských záhradách čoraz väčšiu obľubu, často spôsobuje problémy kvôli svojim špecifickým požiadavkám. Táto rastlina potrebuje osobitnú pozornosť a správne podmienky. Najčastejšími chybami sú príliš časté zalievanie a používanie nevhodného substrátu. Vysvetlíme vám, prečo levanduľa vädne, aké sú najčastejšie príčiny jej problémov a ako im účinne predchádzať.
Prečo levanduľa vädne?
Levanduľa úzkolistá, ktorá pochádza zo stredomorských oblastí, si pre svoj správny rast vyžaduje špecifické podmienky. Najčastejšou príčinou vädnutia levandule je nedostatočná zálievka. Rastlina neznáša prebytok vody, najmä ak sa pestuje v kvetináčoch, kde príliš časté zalievanie vedie k hnilobe koreňov a zhoršuje správny príjem živín z pôdy. Levanduľu v kvetináčoch zalievajte raz týždenne takým množstvom vody, aby bola pôda vlhká, ale nie premočená, a medzi zalievaním ju nechajte vyschnúť. Levanduľa v záhrade by sa mala zalievať raz za dva týždne, pričom počas dlhších období sucha by sa mala frekvencia zalievania zvýšiť.
Pre zdravie levandule je dôležitá aj pôda. Uprednostňuje ľahké, priepustné a zásadité pôdy s pH 6 až 8. Príliš ťažká, nepriepustná pôda spôsobuje stagnáciu vody, čo podporuje rozvoj hubových ochorení. Levanduľa vysadená v kyslej pôde alebo v blízkosti kyslomilných rastlín bude mať problémy s prijímaním živín, čo povedie k jej oslabeniu a zvýši náchylnosť na choroby a škodcov.
Príčinou vädnutia môže byť aj nesprávne strihanie. Ak vnútorné časti rastliny nemajú dostatok slnka, levanduľa zvnútra uschne. Príliš skoré prerezávanie na jar (napr. v prvej polovici marca) vedie k omrzlinám, zatiaľ čo príliš neskoré prerezávanie v lete (v druhej polovici septembra) ju oslabuje a bráni jej v správnej regenerácii pred zimou. Levanduľu je najlepšie prerezávať dvakrát ročne: v apríli a v auguste. Výhonky sa skracujú o tretinu svojej dĺžky, ale je dôležité, aby sa nezastrihávali staré, zdrevnatené časti rastliny, pretože z nich nemusia vyrásť nové výhonky.
Čo robiť, ak vaša levanduľa vädne?
Keď levanduľa vädne, v prvom rade sa uistite, že pôda je dobre odvodnená a má správne pH a vlhkosť. Ak je pôda príliš vlhká, zvýšte jej odvodnenie pridaním piesku alebo štrku. Príliš kyslý substrát môžete upraviť pridaním vápna alebo dolomitu. Záchrana vädnúcej levandule si môže vyžadovať aj zmeny v zavlažovaní. Mala by sa zalievať zriedkavo, ale výdatne, pričom medzi zalievaním by mali byť aspoň týždňové intervaly, aby pôda mohla vyschnúť. Pri zalievaní nezalievajte stonky a listy, pretože mokré časti rastliny sú náchylnejšie na hubové ochorenia. Pri pestovaní v kvetináčoch je dobré použiť hydrogél, ktorý pomáha udržiavať vlhkosť pôdy.
O niečo náročnejšie budú choroby a škodcovia. Jedným z najčastejších problémov je sivá pleseň, ktorá sa prejavuje hnednutím a opadávaním výhonkov a výskytom sivého plesnivého povlaku. Aby ste predišli tejto chorobe, zabezpečte levanduli dostatočnú cirkuláciu vzduchu správnym strihaním a dodržiavaním odstupov medzi jednotlivými rastlinami. V prípade infekcie možno použiť prírodné prostriedky, ako je cesnak alebo cibuľový extrakt, ktoré majú fungicídny účinok. Ďalšou bežnou chorobou je fytoftóra, ktorej príznaky zahŕňajú žltnutie, hnednutie a usychanie výhonkov. Boj proti tejto chorobe spočíva v odstránení napadnutých častí rastliny a postreku prírodnými prípravkami, ako je napríklad extrakt zo žihľavy.
Škodcami levandule sú najmä vošky ktoré môžu spôsobiť spomalenie rastu rastliny a deformácie výhonkov. Proti mšiciam sa dá bojovať postrekom rastliny roztokom vody a mydla alebo nálevom zo žihľavy. Slintačku, ktorá sa vyznačuje tým, že na výhonkoch zanecháva penovitú hmotu, možno odstrániť mechanicky opláchnutím vodou alebo použitím prírodných insekticídov, ako je napríklad neemový olej. Pravidelnou kontrolou rastlín a odstraňovaním zistených škodcov môžete problém odhaliť a potlačiť včas, skôr ako sa stane príčinou usychania.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Suchá levanduľa? Dá sa zachrániť. Potrebujete len jednu vec
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.