8.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/e_rik).
Často máme v kuchynskej skrinke čokoládu na takzvanú „čiernu hodinku“ alebo len tak, keď máme chuť. Ak tam bola dlho, po otvorení si môžete všimnúť biele alebo sivé zvyšky. Je to viditeľné najmä v lete.
Vysoké teploty čokoláde neprospievajú. Nielenže sa môže roztopiť a stratiť svoj tvar, ale niekedy sa na nej objaví zvláštne vyzerajúci povlak. V takých chvíľach sa pýtame, či ide o pleseň alebo či sa tabuľka nepokazila. Cukrári vysvetľujú, že to našťastie nie je nič nebezpečné.
Otvoríte obal a na ňom je biely zvyšok. Nepodliehajte panike
Ak ste čokoládové tyčinky „strážili“ dlhší čas, môžu sa na nich počas horúcich mesiacov objaviť biele alebo sivé škvrny. Hoci nevyzerajú vábne, nehrozí, že by sa stalo niečo zlé. Biele zvyšky nie sú nič iné ako výkvet cukru a tuku. Objavuje sa najmä v čase, keď sladkosti skladujeme v chladničke a potom ich dáme na teplé miesto. Čokoláda je mimoriadne citlivá na zmeny teploty. Už pri rozdiele 10 stupňov sa na jej povrchu môže objaviť rosa spôsobená kondenzáciou. Kvapky môžu vyťahovať cukry a po odparení zanechávať povlak.
Mliečna čokoláda je po otvorení sivá. Čo to môže znamenať?
Niekedy vás po otvorení čokolády môže prekvapiť sivý zvyšok. Ani to by vás nemalo príliš znepokojovať. Ide o tzv. tukový výkvet spôsobený skladovaním pochúťky v príliš horúcich podmienkach. Keď sa tabuľka rozpúšťa, maslo použité na jej výrobu sa môže zrážať na povrchu. Keď čokoláda po uložení na chladnejšie miesto stuhne, táto zrazenina zostane.
Adam Turoni, cukrár a výrobca čokolády, v rozhovore pre Yahoo Life vysvetlil, ako sa vyrába správna tabuľka. Výroba úzko súvisí s procesom výroby, ktorý sa nazýva temperovanie. Striedavo sa zahrieva a ochladzuje, aby sa ihneď po rozbalení vytvoril hladký a lesklý efekt.
Stopy, ktoré sa môžu objaviť na povrchu, najmä po dlhšom skladovaní, označil ako „čokoládový výkvet“. K tomu dochádza, keď výrobok skladujeme v nevhodných podmienkach. Nemá to však vplyv na chuť, a aj keď je čokoláda pokrytá výkvetom, môžeme ju bez obáv konzumovať. Treba si však uvedomiť, že každá pochúťka sa môže pokaziť a ak vyzerá podozrivo, je lepšie ju vyhodiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Horká čokoláda je zdravšia, ako sme si mysleli. Výsledky nového výskumu sú prekvapujúce
Pikantné perníkové koláčiky – silvestrovská pochúťka s príchuťou Vianoc
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.