9.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/triocean).
Separovanie odpadu môže byť niekedy problematické. Niektoré odpady sa vyhadzujú intuitívne, čo sa stáva osudným. To je napríklad prípad polystyrénových obalov na potraviny, pretože mnohí ľudia stále nemajú jasno v tom, ako tento odpad separovať. Vzhľadom na to, do ktorého kontajnera by mali skončiť polystyrénové obaly od jedla na donášku? Odpovedáme.
Zásady triedenia odpadu sú čoraz zrozumiteľnejšie pre čoraz väčšiu časť obyvateľstva, a preto je triedenie odpadu jednoducho jednoduchšie. Stále však existuje odpad, ktorý vyvoláva pochybnosti, pokiaľ ide o jeho umiestnenie do koša. To je okrem iného prípad obalov od liekov, papiera od masla alebo polystyrénových obalov od potravín. Najmä posledný menovaný môže byť problematický. Do koša akej farby by mali patriť?
Obaly z polystyrénu – čo sa oplatí o nich vedieť?
Obaly z polystyrénu sa v gastronómii stále hojne používajú na skladovanie a tiež na prepravu potravín. Ako také sa často používajú. Ponúkajú množstvo výhod, pričom najčastejšie sa uvádza ich nízka hmotnosť, nízke výrobné náklady a vlastnosti udržiavania teploty.
Vyrábajú sa z penového polystyrénu, čo je plast vyrobený spenením polystyrénových granúl. Používa sa nielen na balenie, ale aj v stavebníctve a na ochranu predmetov počas prepravy.
Preto môže prísť na rad záver. Penový polystyrén patrí medzi plasty, takže obaly z neho vyrobené by sa určite mali umiestňovať do žltého kontajnera na kovy a plasty.
V skutočnosti to však tak nie je. Obaly z polystyrénu nekončia vždy v tom istom koši, v závislosti od ich stavu. Preto odpoveď na otázku, kam vyhodiť polystyrénový obal, nie je jednoznačná, ale napriek tomu je mimoriadne dôležitá. Správne triedenie polystyrénových obalov je dôležité z hľadiska ochrany životného prostredia.
Kam vyhodiť polystyrénovú nádobu na potraviny? Čistota nie je zanedbateľná
Polystyrén je plast, ale nie v každej situácii by mal skončiť v žlto označenom koši. Pokiaľ ide o obaly na potraviny, čistota je kľúčová. Znečistené nádoby alebo tácky, aj keď sú vyrobené z polystyrénu, by mali aj tak skončiť v koši na zmiešaný odpad, ktorý je označený čiernou (prípadne sivou) farbou.
Znečistené obaly plné tuku alebo zvyškov jedla sa nedajú recyklovať, preto by nemali skončiť v koši na plasty a kovy. Obaly z polystyrénu, ktoré sa z nejakého dôvodu nepoužívali alebo sú znečistené, sa môžu umiestniť do žltého koša.
Ide o princíp triedenia, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie. Mnohí ľudia si však túto zásadu neuvedomujú, a preto všetky polystyrénové obaly od potravín dávajú do koša na plasty bez ohľadu na to, či sú čisté alebo nie.
Je mimoriadne dôležité dodržiavať správne pravidlá separovania penového polystyrénu, pretože ide o biologicky nerozložiteľný materiál, čo znamená, že sa prirodzene nerozkladá. Oplatí sa to mať na pamäti a správne separovať odpad, čím nepoškodíte, ale pomôžete životnému prostrediu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam likvidovať penový polystyrén? Mnohí z nás robia chybu. Pravidlá triedenia odpadu sú jasné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.