11.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Africa Studio).
Artičoky sa na našich stoloch objavujú zriedkavo alebo vôbec. Pravdepodobne preto, že mnohí ľudia si mylne myslia, že sú náročné na prípravu, alebo netušia, s čím ich kombinovať. Oplatí sa dať artičokom šancu a aspoň ich ochutnať, pretože nielenže výborne chutia, ale ponúkajú nášmu telu aj prísun mnohých cenných živín. Je čas pozrieť sa na to, prečo sa niekedy oplatí artičok zjesť.
Sú artičoky chutné?
V stredomorských krajinách sa artičoky považujú za výnimočnú pochúťku a ich chuť ocení každý milovník miestnej kuchyne. Je chutný? Na jednej strane je artičok trpký a štipľavý, ale chuťové poháriky ľahko odhalia orechový nádych, ktorý dodáva zaujímavý pocit. Niektorí hovoria, že pripomína špargľu, ale tá je o niečo jemnejšia ako artičoky. Vzhľad tejto zeleniny je veľmi zaujímavý, pretože mnohým pripomína zložitý kvet bodliaka. Artičoky sa dajú podávať na tisíce spôsobov: na stole môžu pristáť surové, pečené alebo varené. V tejto verzii sa môže podávať s omáčkou, napríklad horčicovou alebo holandskou, ale nič nebráni ani tomu, aby bol artičok dôležitou zložkou šalátu, pizze alebo polievky.
Čo všetko sa nachádza v artičokoch?
Hoci artičok svojou chuťou nepoteší každého, ponúka pomerne veľa látok, ktoré sú veľmi cenné pre udržanie nášho zdravia. Na poprednom mieste je vitamín C, ktorý sa už dávno nespája výlučne so zlepšením imunity. Je síce pravda, že najcennejší je na jeseň a v zime, ale treba ho dopĺňať po celý rok. Prečo? Spružňuje cievy, čo sa prejavuje normalizáciou krvného tlaku, a navyše syntetizuje kolagén, čo sa prejavuje mladším a krajším vzhľadom našej pleti. Okrem toho sú artičoky zdrojom draslíka a horčíka: neoceniteľná dvojica, ak sme v dobrej kondícii – a to doslova – pretože tieto dve látky majú priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém, ale nielen naň: kľúčovo prispievajú aj k fungovaniu nervového systému vrátane mozgu.
Sú artičoky zdravé?
Artičoky sa určite môžu zaradiť medzi zdravé produkty. Už teraz je známe, že obsahujú cenné minerály a vitamíny, ale to nie je všetko, čo môžu ponúknuť. Ukázalo sa, že obsahujú ďalšie tri látky dôležité pre naše zdravie. Artičok je zdrojom kyseliny chlorogenovej, t. j. látky klasifikovanej ako antioxidant. Pomáha čistiť organizmus od toxínov, čím odľahčuje pečeň a obličky, ale dokáže aj redukovať voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za urýchlené starnutie organizmu a spôsobujú civilizačné ochorenia. V tejto nezvyčajnej zelenine sa nachádza aj inulín, derivát vlákniny. Ako vieme, táto látka je najlepšia pre črevá, takže vďaka nej sa ľahšie kontroluje chuť do jedla a chudne. Na druhej strane najcennejšou látkou v artičoku je cynarín: má žlčopudný účinok, ktorý priaznivo ovplyvňuje funkciu pečene.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nenápadná bylinka na záchranu pankreasu. Pite ju po každom jedle!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.