12.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Bukhta Yurii).
V júli sa zvyčajne môžeme spoľahnúť na úrodu lesných plodov, takže sa oplatí vyraziť do lesa a nazbierať si chutné ovocie. Ak ich máte hojnosť a máte chuť na čučoriedky alebo knedle, nezabudnite si na zimu pripraviť poháre. Sú ideálnou prílohou k čaju alebo palacinkám. Ako si pripravíte čučoriedkový kompót?

Foto: shutterstock.com/Bukhta Yurii
Čučoriedky v sirupe sa často spájajú s detstvom, keď ich mama liala na krupicu k večeri. Stojí za to vrátiť sa k týmto chutným spomienkam a pripraviť si na zimu vlastné ovocné zaváraniny. Recept nie je vôbec zložitý a nevyžaduje si žiadne špeciálne kuchárske zručnosti.
Ako pripravíte čučoriedkový kompót? Ideálny aj na zimný čaj
Čučoriedkový kompót je ideálny do dezertov, palaciniek alebo čaju. Sladkosť prerušená kyslým ovocím rozmaznáva chuťové poháriky a bude chutiť všetkým členom domácnosti. Podľa nižšie uvedeného receptu získate 10-12 pohárov s objemom 200 ml. Nemá zmysel robiť väčšie, pretože po otvorení sa rýchlo pokazia. Pripravte si:
- 2 kg umytých bobúľ,
- 1 kg cukru,
- šťava z 2 citrónov,
- 1 liter vody.
Čučoriedky umyte pod tečúcou vodou a dôkladne osušte na papierovej utierke. Z čučoriedok odstráňte vetvičky a listy. Vo veľkom hrnci rozpustite cukor vo vode, pridajte citrónovú šťavu a priveďte do varu. Pridajte osušené bobule a za stáleho miešania varte asi 3 minúty. Keď sú bobule mäkké, naplňte nimi sterilizované poháre, pričom nechajte 1 cm voľný vrch. Očistite okraj pohárov a pevne ich zavrite viečkami. Umiestnite ich do veľkého hrnca s plátnom vystlaným dnom a zalejte vodou. Keď voda zovrie, pasterizujte konzervy 20 minút. Po tomto čase poháre vyberte a odložte bokom, aby úplne vychladli.
TIP! Sirup musí pokryť všetky bobule, preto na to dávajte pozor pri plnení pohárov. V opačnom prípade sa bobule pokazia a môžu sa len vyhodiť.

Foto: shutterstock.com/motorolka
Môžu sa čučoriedky jesť surové? Pozor na „chorobu špinavých čučoriedok
Hoci sú čučoriedky veľmi zdravé a ich konzumácia môže priniesť mnoho výhod, nemali by sa jesť priamo z kríka. Dôvodom je pásomnica, ktorá sa na bobule dostáva s výkalmi nakazených líšok. Spôsobuje závažné ochorenie nazývané echinokokóza, ktoré môže v ľudskom organizme spôsobiť katastrofu. Aby ste sa pred ňou ochránili, bobule pred konzumáciou dôkladne umyte v horúcej vode. Jej teplota by mala presiahnuť 60 stupňov, pretože pri tejto teplote vajíčka parazita hynú. Pred umytím bobule nikdy nezmrazujte. Echinokok je odolný voči nízkym teplotám, takže vloženie bobúľ do mrazničky vás pred prípadným ochorením neochráni.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepšie miesto na čučoriedky. V lete budete ovocie počítať na kilá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.