12.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/zi3000).
Hneď ako sa začne júl, začína sa lov na bobule. Niektorí letia do lesov s pohármi. Iní ich prezieravými očami hľadajú v stánkoch a pri cestách. Berieme si ich domov a ani nerozmýšľame, čo z nich pripravíme. Odpoveď je jasná. Čučoriedky! Hoci sú chutné aj samotné, často sa vyskytuje jeden problém.
Čučoriedky sú chuťou leta a jednou z najteplejších spomienok na detstvo. Recept je jednoduchý, ingrediencie dostupné. Čo sa môže pokaziť? Vlastne nič. Ale jeden problém sa v rozhovoroch zanietených domácich pekárov objavuje. Buchty praskajú a polovica náplne vyletí na plech. Poznáte to aj vy, však?
Prečo buchty praskajú? Pomôže vám trik s miskou
- Buchty praskajú z viacerých dôvodov. Jedným z nich je, že cesto nie je veľmi pružné. Preto by ste ho mali poriadne prehniesť. To môže trvať až 15 minút. Ide o to, aby sa aktivoval lepok, ktorý je zodpovedný za celú štruktúru buchiet. Dobre vymiesené cesto je hladké a nemá póry ani hrudky.
- Buchty môžu praskať aj preto, že do nich dáte príliš veľa náplne. Ani to najpružnejšie cesto neudrží vedro bobúľ v jednej buchte. Každý chce, aby boli buchty bohaté, ale plňme ich opatrne.
- Ďalším dôvodom, prečo buchty praskajú, je nedostatočné lepenie. To by sa malo robiť dôkladne a pevne. Na to sa oplatí použiť trik s miskou. Misku vyložíme vyvaľkaným cestom a vložíme do nej náplň. Potom uchopte okraje a zlepte ich. Takto sa nám bude vnútro buchty ľahšie ovládať.
Buchty sa môžu trochu zašpiniť aj dlho po upečení. Nech prvý hodí kameňom ten, kto si ich obsah nikdy nevylial na seba, keď sa do nich zahryzol. Z tohto dôvodu buchty plnené čučoriedkami možno nie sú najlepšou desiatou na konzumáciu v autobuse.
Buchty vždy prasknú a všetko z nich vytečie? Pridajte babičkinu zložku
Aj keď vám buchty počas pečenia praskajú, môžeme ich následky trochu zmierniť. Stačí na to jednoduchá prísada. Naše babičky to veľmi dobre vedia, ale nie vždy je to pre nás také samozrejmé. Počas pečenia bobule uzavreté v cestíčku praskajú a vyteká z nich šťava. Aby sme ju udržali pod kontrolou, je dobré ju zahusťovať. Ako? Pred plnením buchiet zmiešame bobule s lyžicou zemiakovej múky (a tiež lyžicou práškového cukru – je to kvôli chuti). Múka zabezpečí, že keď bobule prasknú, šťava bude mierne riedka, takže aj keď niečo vytečie, strata nebude veľká.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte doma zemiaky a syr? To je polovica úspechu. Teraz z nich pripravte majstrovskú večeru
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.