13.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sea Wave).
Leto je v plnom prúde, takže je najvyšší čas na zaváraniny všetkého druhu. Už dlho robíme uhorky a práve teraz sa na kríkoch začali červenať prvé paradajky. Dnes pre vás máme recept na domáci, chutný a hustý paradajkový pretlak s dvoma prísadami. Lepší na polievky a pizzu nekúpite v žiadnom obchode.
Ako pripraviť paradajkový pretlak, aby bol hustý, plný chuti a vône? Nie je to vôbec zložité a podľa môjho názoru by si paradajkový pretlak mal robiť každý, keď je sezóna paradajok. Samozrejme, paradajky si môžete kúpiť v obchodoch po celý rok, ale povedzme si pravdu – v zime ich chuť nie je taká ako v lete, keď dozrievajú na slnku. Paradajkový pretlak pripravujem z rôznych paradajok, ale vždy doň pridávam dve prísady. Po prvé, čerstvý ligurček, ktorý je skvelý na zvýraznenie chuti paradajok a dodanie sviežosti. Druhou prísadou je cesnak – myslím, že tu nemusím nič vysvetľovať – paradajky a cesnak sú vždy dokonalou kombináciou.
Domáci paradajkový pretlak. Hustý a aromatický
Ingrediencie:
- cca. 4 kg čerstvých paradajok (vyberajte radšej dužinaté, odporúčam byvolie srdce),
- 1 plná lyžica soli,
- 1 lyžica cukru,
- 2 vetvičky čerstvého ligurčeka,
- 4 strúčiky cesnaku (alebo viac podľa chuti),
- šťava vytlačená z polovice citróna,
- voliteľne: čajová lyžička sušeného oregana alebo bazalky.
Paradajkový pretlak s ligurčekom a cesnakom – spôsob prípravy:
- Paradajky sparíme vo vriacej vode a ošúpeme. Nakrájajte ich na menšie kúsky a odstráňte semienka.
- Nakrájané paradajky vložte do hrnca a zapnite horák na nízky stupeň. Varte, kým sa nezačnú rozpadávať.
- Pripravte si jemné sito a pretlačte cez neho paradajky. Pretlak vráťte do hrnca, pridajte soľ, cukor, ligurček a roztlačený cesnak. Pridajte citrónovú šťavu (na začiatok jednu polievkovú lyžicu, v prípade potreby pridajte viac).
- Pretlak priveďte do varu a občas premiešajte. Keď dosiahnete konzistenciu, ktorá vám vyhovuje, pripravte čisté a vypálené poháre. Potom horúci pretlak nalejte do pohárov a pevne ich uzavrite. Pred plnením pohárov môžete odstrániť vetvičky ligurčeka.
- Poháre s pretlakom otočte hore dnom a zabaľte do hrubej deky, aby sa udržali dlhšie teplé. Po úplnom vychladnutí ich presuňte do pivnice alebo špajze. Uchovávajte 8 až 10 mesiacov, po otvorení skladujte v chladničke do 4 dní.
Toto je jednoduchý spôsob prípravy najlepšej paradajkovej zaváraniny. Môžete použiť akýkoľvek druh paradajok, ale pravidlo je vždy jedno – musia byť zrelé a šťavnaté, a samozrejme odporúčam tie domáce, vypestované v záhrade alebo kúpené priamo na trhu. Paradajky z trhu predávané v plastových obaloch radšej neodporúčam. Tie si nechajte na sendviče alebo šaláty.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ani moja babička už nechce robiť klasické uhorky. Stále opakuje, že tieto sú miliónkrát lepšie
Ešte ste ju v tejto podobe nejedli? Vyskúšajte a vaše črevá a pleť budú ako nové
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.