14.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DROPERDER).
Spozorovali ste prvé príznaky hubového ochorenia alebo škodcu na vašich ovocných stromoch? Nečakajte, kým sa problém rozrastie, a použite domáci prostriedok. Stačí jedna prísada, ktorú máte v kuchyni, a môžete rýchlo zachrániť svoje rastliny. S čím pomáha octový postrek? Zistite, ako ho bezpečne aplikovať.
Skúsení záhradkári vedia, že ocot je neoceniteľným pomocníkom pri starostlivosti o ovocné stromy. Ak nechcete používať chemické ochranné prostriedky, určite by ste sa mali o tento produkt zaujímať. Nielenže nestojí veľa, ale skvele si poradí aj so škodcami alebo chorobami, ktoré môžu sužovať úrodu.
Na čo pomáha octový postrek? Vyrieši niekoľko problémov naraz
Ocot má antiseptické a fungicídne vlastnosti, preto je ideálny na boj proti chorobám stromov. Ak spozorujete pleseň na jabloni alebo chrastavitosť na hruške, octový postrek bude skvelým liekom a zabráni rozšíreniu huby do ďalších oblastí záhrady. Aj keď sú stromy v poriadku, octový postrek pôsobí preventívne a znižuje riziko ochorenia. Mal by sa však naplánovať na skorú jar alebo neskorú jeseň.
Prípravok je vynikajúcim repelentom na drobný hmyz, ako sú mravce, mušky a vošky. Škodcovia neznášajú zápach octu, takže s jeho pomocou sa ich zo záhrady ľahko zbavíte. Pri príprave postreku však treba dbať na veľkú opatrnosť, pretože nesprávne pomery alebo neodborná aplikácia na stromy môžu poškodiť nielen škodcov, ale aj rastliny.
Aký je pomer octu a vody? Držte sa receptu a stromom neublížite
Na prípravu postreku použite jablčný ocot. Obsahuje minerálne látky a živiny, ktoré môžu ešte viac zlepšiť pôdu a okolité rastliny. Keďže má nižšiu koncentráciu kyseliny octovej ako lieh, bude šetrnejší a ekologickejší. Ako pripraviť ekologický postrek? Pripravte si:
- 500 ml jablčného octu,
- 5 l vody (najlepšie dažďovej),
- postrekovač.
Všetky zložky zmiešajte a nalejte do postrekovača. Postrek vykonajte skoro ráno alebo k večeru, pretože je potrebné vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu. Postriekajte celú rastlinu, pričom sa sústreďte najmä na spodnú stranu listov. Práve tu sa škodcovia s najväčšou pravdepodobnosťou skrývajú. Postrek opakujte každé 2 týždne, kým stromy nie sú úplne vyliečené.
VAROVANIE! Pred prvou aplikáciou vyskúšajte účinok roztoku na malej časti rastliny. Po postreku stromy pozorujte, aby ste sa uistili, že nedochádza k nepriaznivým účinkom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nalejte do litra vody a postriekajte ovocné stromy. Je to spoľahlivý liek nielen na mravce
Toto je najlepšie počasie na postrek ovocných stromov. Záhradník prezradil, na čo si dať pozor
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.