15.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nien Nann).
Čo odpudzuje slimáky? Títo nepríjemní škodcovia sú mimoriadne nenásytní, takže môžu rýchlo vyčerpať naše kvetinové záhony. Preto ich odpudzovanie bude účinnejšie ako ich vyhubenie. Môžeme použiť metódy, ktoré stoja len pár eur a poskytujú ochranu rastlín na celú sezónu.
Slimáky sú nočnou morou každého záhradkára, najmä ak sa objavia tie bez ulity. Samozrejme, mäkkýše láka do našich záhrad a pozemkov potrava. Môžu to byť huby alebo zvyšky organickej hmoty, ale obľubujú najmä listy mladých rastlín.
Niet divu, že si rýchlo nájdu cestu k našej zelenine a bylinkám. Našťastie im túto úlohu vieme sťažiť a vôbec to nie je také ťažké. Musíte len vedieť, ktoré produkty by ste si mali vybrať. Jednou z nich je obyčajná školská krieda.
Čo odpudzuje slimáky? Krieda raz a navždy vyrieši váš problém. Môžete ju použiť niekoľkými spôsobmi
Školská krieda je dostupná takmer v každom papiernictve a koncom leta sa určite stane ešte dostupnejšou vďaka rôznym výpredajom školských potrieb. Tak či onak, nemali by sme mať problém s jej kúpou a ukazuje sa, že v boji proti slimákom môže byť veľmi účinný. Na prípravu našej ochrannej bariéry najskôr opatrne rozdrvte kriedu. Tu vám môže pomôcť napríklad tĺčik na mäso. Pre ešte lepšie výsledky ju môžeme neskôr zmiešať s lyžicou mletej škorice a lyžičkou nastrúhanej citrónovej kôry. Nakoniec zmesou jednoducho posypte okolie záhonov. Mäkkýše by sa mali zastaviť hneď, ako zacítia charakteristické pachy a na diaľku sa vyhnúť vytvorenej prekážke.
Zaujímavosťou je, že táto metóda funguje aj na mravce. Krieda nie je jedovatá, takže je dobrou alternatívou k chemikáliám na kontrolu škodcov, ktoré sú dostupné v obchodoch. Toto však nie je jediný humánny spôsob, ako sa vysporiadať so slimákmi, ktorý stojí za zváženie.
Po čom nevie slimák chodiť? Špeciálna bariéra účinne ochráni vaše plodiny
Slimáky pre svoj špecifický spôsob pohybu nemajú radi nerovné a drsné povrchy. Takže stojí za to použiť to proti nim. Na vytvorenie takejto ochrany môžeme použiť vaječné škrupiny, ktoré väčšinou končia v odpadkovom koši. Stačí ich rozdrviť a rozsypať medzi rastliny.
Podobné výsledky dosiahneme s kávovou usadeninou, dreveným popolom, či dokonca pieskom zmiešaným so štrkom. Takáto náročná cesta by mala odradiť slimákov, ktorí budú hľadať jednoduchšie jedlo inde.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zbieram ich a napchávam do vriec. Starý trik, ktorý vyhráva. Potravinové mole v zhone opúšťajú dom
Listy paradajok otrháme a potrieme. Budete mať o jeden problém menej
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.