17.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pilea peperomioides ).
Pilea, ktorá sa u nás horlivo pestuje, sa do krajiny dostala z Číny a Vietnamu. Rastlina si vyžaduje minimálnu pozornosť, vďaka čomu je vhodná pre zaneprázdnených ľudí, ako aj pre tých, ktorí s pestovaním izbových rastlín ešte len začínajú. Ak chcete svojej piley poskytnúť čo najlepšie podmienky, oplatí sa poznať niekoľko základných požiadaviek. Ako sa o rastlinu starať, aby potešila svojím vzhľadom a šťavnatými zelenými listami?
Ako sa starať o pileu?
Charakteristickým znakom kmeňovej rastliny sú malé, intenzívne zelené a okrúhle listy. Pôvabne vyzerajúca rastlina bývala najčastejšie hrdo vystavená v byte starých rodičov. Dnes ju s radosťou darujete priateľom a známym, ktorí začínajú život v novom byte. Pilea peperomioides sa považuje za rastlinu, ktorá prináša šťastie a prosperitu a zároveň si nevyžaduje nadmernú starostlivosť.
Rastline sa bude dariť takmer v každom substráte. Ak neviete, ktorý si vybrať, vyberte si univerzálnu zeminu pre izbové rastliny. Pred zasadením rastliny do kvetináča však nezabudnite vytvoriť drenážnu vrstvu. Vytvorte ju zo štrku alebo keramzitu. Pilea poteší svojím vzhľadom, ak sa postaráte o správnu teplotu. Zvyčajne jej stačí štandardná izbová teplota, ale nemá rada, keď klesne pod 16 stupňov. Pilea uprednostňuje pestovanie na svetlom mieste, kde na ňu dopadajú silne rozptýlené slnečné lúče. Je lepšie neumiestňovať ju na slnečný parapet. Oveľa lepšie bude, ak ju umiestnite na komodu alebo stôl v blízkosti okna.
Čím kvetinu hnojiť?
Pilea má rada hnojenie, ale je veľmi citlivá na použitie príliš silných opatrení alebo zle prispôsobených dávok. Ak jej nechcete uškodiť, spoľahnite sa na domáce hnojivá. Z čoho je najlepšie vyrobiť výživu pre pileu? Skvele poslúžia zvyšky sladkých banánov, konkrétne šupky, ktoré zvyčajne končia v koši alebo v komposte. V zrelom banáne nájdete množstvo živín, ktoré rastlinu zvnútra posilnia, umožnia jej lepší rast a postarajú sa o jej nedotknutý vzhľad.
Ako pripravíte jednoduché hnojivo pre pileu? Začnite tým, že nazbierate niekoľko šupiek z banánov a potom ich nakrájate na malé kúsky. Vložíte ich do čistej nádoby a zalejete filtrovanou a destilovanou vodou. Nakoniec to celé zaskrutkujete a necháte stáť cez noc. Na druhý deň zmes preceďte a začnite zalievať. Nezabudnite to však preháňať. Pileu stačí zalievať raz týždenne.
Ako pripravíte kvasnicový odvar na zalievanie piley?
Domáci koktail plný živín je niečo, čo podporí domáce pestovanie piley. Správne zložená zmes sa postará nielen o to, že rastlina vytvorí silný koreňový systém, ale navyše bude dlhé roky imponovať sviežou zelenou farbou listov. Na prípravu odvaru však nesmiete použiť náhodné prísady. Záhradníci nám odhalia tajomstvo živín, na ktoré nám stačí:
- ½ čajovej lyžičky cukru,
- ½ čajovej lyžičky sušeného droždia,
- ½ litra teplej vody.
Príprava je veľmi jednoduchá. Do misky nalejte uvedené množstvo vody, pridajte droždie a cukor a všetko dôkladne premiešajte. Ďalším krokom je nechať ingrediencie kvasiť približne 6 hodín. Po uplynutí tejto doby je kondicionér hotový a nie je potrebné ho riediť. Odborníci odporúčajú aplikovať kúru raz mesačne, pričom sa treba vyhnúť kontaktu s listami. Najlepšie je zalievať rastlinu priamo do substrátu. Týmto spôsobom dodáte piley nielen vápnik a fosfor, ale aj draslík a dusík.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nepodceňujte tieto príznaky. Peniažtek rýchlo slabne a odumiera
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.