17.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/flyerwerk).
Pri výbere PIN kódu k platobnej karte robí však veľa ľudí chybu, ktorá ich vystavuje strate peňazí. Ukazuje sa, že niektoré kombinácie sú také bežné a obľúbené, že ich prelomenie nespôsobuje žiadne problémy. Ktorým je lepšie sa vyhnúť ako moru?
Veľa ľudí sa pri výbere PIN čísla k platobnej karte snaží uľahčiť si úlohu a zvoliť postupnosť štyroch číslic, ktoré si ľahko zapamätajú. Žiaľ, z tohto dôvodu často volia kombinácie, ktoré prípadnému zlodejovi nebudú robiť žiadny problém.
A nejde len o „1234“. Mnohé z nich, aj keď zdanlivo nie sú samozrejmé, sa vyskytujú veľmi často. Aký PIN by ste si mali nastaviť, aby ste zvýšili šancu, že vás nikto neokradne o peniaze?
Aký by mal byť PIN karty? Nevyberajte si túto
Dobrý PIN kód k platobnej karte by mal byť dostatočne zložitý a neprehľadný, aby ho neuhádla žiadna neoprávnená osoba. Z tohto dôvodu by určite nemal pozostávať z:
- zo štyroch po sebe idúcich číslic,
- z rovnakých štyroch číslic,
- z roku, kedy ste sa narodili. Ak vám niekto ukradne peňaženku s kartou, dá sa to jednoducho skontrolovať na iných dokladoch.
Zároveň je dôležité, aby ste si ho dostatočne ľahko zapamätali bez toho, aby ste si ho museli zapisovať a nechať na viditeľnom mieste. Malo by byť absolútne neprijateľné držať kúsok papiera s číslom blízko karty, pretože to nemá nič spoločné s ochranou vašich finančných prostriedkov. Preto sa snažte vytvoriť kombináciu, ktorá sa na jednej strane bude pre outsidera ťažko vyberať a na druhej – pre vás relatívne ľahko.
Aký PIN by sa nemal nastavovať? Špecialista naznačil konkrétne kombinácie
Nick Berry je špecialista a dátový analytik v spoločnosti Meta. Podľa webu metro.co.uk na základe vlastných pozorovaní a výskumov identifikoval kombinácie štvormiestnych PIN kódov, s ktorými sa stretával najčastejšie. Ako teda vyzerali?
- 1234,
- 1111,
- 0000,
- 1212,
- 7777,
- 2000,
- 4444,
- 2222,
- 6969,
- 2580.
Ak ste vo vyššie uvedenom zozname našli aj svoj PIN, radšej si ho zmeňte. Takéto kombinácie čísel sú mimoriadne obľúbené, a preto sa dajú ľahko rozlúsknuť. Nezabudnite si kartu v banke okamžite zablokovať, ak kartu stratíte alebo vám ju odcudzia. Tým sa minimalizuje riziko neoprávneného použitia.
Okrem toho sa oplatí nainštalovať si aj bankovú aplikáciu a povoliť dvojfaktorovú autentifikáciu, takže každá väčšia transakcia (okrem bezkontaktných) bude od vás vyžadovať dodatočné potvrdenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Keď idete na dovolenku, odpojte tieto zariadenia zo zásuvky. Zlodeji prúdu
Vyskúšal obľúbený trik s batožinou. Do lietadla mu nedovolili nastúpiť a privolali políciu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.