17.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Uryupina Nadezhda).
Začínajú listy uhoriek žltnúť? Môže to byť príznakom vážnych problémov súvisiacich s nedostatkom živín, nedostatočným zalievaním alebo výskytom škodcov. Ako sa s tým vysporiadať? Existuje niekoľko celkom jednoduchých metód, ktoré sa oplatí použiť, aby ste zabránili žltnutiu uhoriek a tešili sa zo zdravých a silných rastlín počas celej sezóny.
Prečo listy uhoriek žltnú?
Žltnutie listov uhoriek je problém, ktorý môže postihnúť každého záhradníka bez ohľadu na skúsenosti. Príčiny tohto javu sú rôzne a často zložité. Existuje však niekoľko základných vecé, ktoré musíme vziať do úvahy.
Nedostatok živín
Hlavným dôvodom žltnutia listov uhoriek je najčastejšie nedostatok živín. Tieto rastliny potrebujú pre správny rast primerané množstvo dusíka, horčíka a draslíka.
- Nedostatok dusíka sa prejavuje svetložltými listami, začínajúc od spodných častí rastliny.
- Nedostatok horčíka vedie k zožltnutiu oblastí medzi žilkami listov, pričom samotné žilky zostávajú zelené.
- Nedostatok draslíka zase spôsobuje, že okraje listov zožltnú, potom zhnednú a odumrú.
Nesprávne zavlažovanie
Nadmerné zalievanie uhoriek môže viesť aj k stagnácii vody v pôde, čo má za následok hnilobu koreňov. Jasné príznaky nadmerného zalievania sú žltnutie listov a ich opadávanie. Na druhej strane nedostatok vody spôsobuje, že rastliny slabnú a sú menej odolné voči chorobám a škodcom.
V lete by sa vonkajšie uhorky mali zalievať každé 2-3 dni. Mali by sme im zabezpečiť približne 10-15 litrov vody na meter štvorcový. Počas horúcich letných dní sa oplatí zvýšiť frekvenciu zavlažovania.
Problémy s pôdou
Uhorky rastú najlepšie v pôde bohatej na živiny, dobre priepustnej a zadržiavajúcej vlhkosť, ale nie podmáčanej. Ideálna pôda by mala byť úrodná, bohatá na humus a mala by mať pH blízke neutrálnemu, t.j. v rozmedzí 6,0-7,2.
Na pestovanie uhoriek sú obzvlášť vhodné tmavé pôdy, ktoré sa ľahko zahrievajú, ako sú piesčito-hlinité, sprašové, černozeme a náplavové pôdy. Dôležité je, aby bola pôda dobre prevzdušnená a mala regulované pomery vzduch-voda. Nedostatočná kvalita pôdy môže viesť k problémom so vstrebávaním živín rastlinami, čo má za následok ich nedostatok a v dôsledku toho žltnutie listov.
Nedostatočné slnečné svetlo
Uhorky potrebujú najmenej šesť hodín slnečného žiarenia denne. Nedostatočné slnečné svetlo môže spôsobiť opadávanie a žltnutie listov. Úrody uhoriek sa teda oplatí presunúť z tienistých miest do slnečnejších častí záhrady.
Choroby a škodcovia
Bežnou príčinou žltnutia listov sú hubové choroby, ako je múčnatka a peronospóra, pleseň Fusarium a vírus mozaiky uhoriek (CMV). Problém môžu spôsobiť aj škodcovia, ako sú vošky, molice a uhorkové chrobáky. Pravidelné používanie prírodných metód na ochranu pred škodcami a chorobami je kľúčové pre zdravý rast rastlín.
Ako zabrániť žltnutiu listov uhoriek?
Používanie udržateľných organických hnojív, ako je kompost a hnoj alebo hnojív s vyšším obsahom fosforu, môže pomôcť predchádzať nedostatku živín. Na ochranu uhoriek pred škodcami sa oplatí vyskúšať prírodné metódy, ako je roztok draselného mydla alebo cesnakový extrakt. Pozitívne výsledky prináša aj pravidelná kontrola rastlín a ručné odstraňovanie škodcov.
Nezabudnite udržiavať pôdu rovnomerne vlhkú, ale vyhnite sa nadmernému zalievaniu. Najlepšie je zalievať uhorky pomocou odkvapkávacieho systému. Mnoho záhradníkov odporúča zalievať uhorky ráno alebo večer, aby sa minimalizovalo riziko odparovania vody.
Je tiež potrebné monitorovať rastliny na príznaky choroby a okamžite odstrániť infikované časti. Používanie prírodných prípravkov na ochranu rastlín, ako je roztok peroxidu vodíka alebo roztok mlieka a vody v pomere 1:8, môže pomôcť predchádzať infekciám.
Chráňte uhorky pred silným stresom. Náhle zmeny teploty a iné stresujúce podmienky môžu negatívne ovplyvniť zdravie rastlín. Aby ste tomu zabránili, zabezpečte rastlinám vhodné pestovateľské prostredie, napríklad chránené miesto a optimálnu teplotu 18 až 30 °C.
Teploty pod 15°C môžu spomaliť rast rastlín a viesť k ich oslabeniu, kým teploty nad 35°C môžu spôsobiť tepelný stres, ktorý negatívne ovplyvňuje aj vývoj uhoriek a môže viesť k žltnutiu listov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zmiešajte obe zložky a zalejte. S touto výživou budú vaše kríky prekypovať šťavnatými malinami
Sú uhorky z vašej záhrady horké? Pravdepodobne robíte tieto chyby
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.