18.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Angelina Babii).
Dobre udržiavaná levanduľa v záhrade je pýchou každého záhradkára. Je veľmi atraktívnym dekoratívnym akcentom a jej upokojujúca vôňa pomáha nielen relaxovať, ale aj odpudzuje komáre a muchy, ktoré sa snažia napadnúť naše záhrady. Kľúčovým ošetrením pri pestovaní tejto všestrannej rastliny je strihanie. Nezabudnite na to počas letných prázdnin, pretože letný rez spôsobuje, že levanduľa si zachováva svoj tvar a kvitne ešte bohatšie. Poradíme vám, ako levanduľu prerezávať a ktorý termín je najvhodnejší.
Aký je prínos strihania levandule?
Tento trvalkový ker môže dosiahnuť výšku 20 až 60 centimetrov – presná veľkosť závisí od odrody, pre ktorú sa rozhodnete. Pravidelné strihanie je potrebné na udržanie pekného a kompaktného habitu, ako aj bohatého kvitnutia. Pre mnohých záhradkárov je jarné prerezávanie rozhodujúce, aby sa rastlina omladila a výhonky nezdrevnateli. Niektorí sa pre neho rozhodnú na jeseň, aby levanduľu otužili proti zimným podmienkam.
Prerezávanie levandule v lete: Prečo je to také dôležité?
Hlavným účelom ošetrenia je odstrániť odkvitnuté kvety a stonky bez listov. Nejde len o estetickú záležitosť, aj keď sa tým naozaj udržiava pekný a pravidelný tvar kríka. Zabezpečuje sa ním aj dostatočné vetranie a každá jeho časť má rovnaký prístup k svetlu. Kedy strihať levanduľu v lete? Do práce sa pustite v období kvitnutia – od júla do polovice alebo tretieho augustového týždňa. Odstránením odkvitnutých kvetov a suchých stoniek dosiahnete bohatšie zahustenie levandule a opäť stimulujete kvitnutie.
Ako strihať levanduľu?
Budete potrebovať ostré záhradnícke nožnice, s ktorými dokážete urobiť presné rezy. Neostré záhradnícke nástroje spôsobujú väčšie škody a proces hojenia rán je pre rastlinu náročnejší. Musíte udržiavať nožnice a záhradnícke nožnice čisté. Mali by sa pravidelne umývať a dezinfikovať, aby sa minimalizovalo riziko prenosu škodlivých mikroorganizmov z jednej rastliny na druhú.
Letný rez levandule spočíva najmä v odstraňovaní suchých častí, takže ani začiatočníkom nespôsobí ťažkosti. Snažte sa však dosiahnuť pravidelný guľovitý tvar. Buďte presní, najmä pri manévrovaní v spodnej časti rastliny. Neorezávajte levanduľu príliš nízko, aby ste nepoškodili cievne zväzky, čo by ovplyvnilo jej stav a zvýšilo náchylnosť na infekcie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už viem, prečo levanduľa nekvitla. V záhradníctve mi poradili a odrazilo sa to na jej kvitnutí
Postarajte sa o levanduľu týmto spôsobom a budete mať v záhrade Provensálsko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.