18.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/worradirek).
Hľadáte si novú prácu a nechcete naraziť na šéfa, ktorý vám zmení život na peklo? Už pri prvom kontakte si môžete všimnúť, aký je človek. Stačí sa naňho pozrieť počas pohovoru.
Pri hľadaní nového zamestnania je jedným z najdôležitejších aspektov, ktorému by sme mali venovať pozornosť, náš potenciálny budúci šéf. Je to osoba, ktorá bude kontrolovať našu každodennú prácu a bude nás viesť k zodpovednosti za naše úlohy. Je dôležité nájsť si správneho vedúceho. Na čo by sme si teda mali dať pozor počas výberového pohovoru, aby sme zistili, či sme našli dobrého alebo zlého šéfa? Pozrite si: Ako na to?
Ako spoznáte „zlého šéfa“? Venujte pozornosť
Predovšetkým je to osoba, ktorá je veľmi nepríjemná vo vzťahu k svojim zamestnancom a nezaobchádza s nimi s náležitou úctou. Takýto šéf nikdy neprizná svoje chyby a povyšuje sa nad svojich zamestnancov. Kariérna poradkyňa Leah Lambartová v rozhovore pre portál lifehacker.com.au zdôraznila, že podľa jej dlhoročných skúseností, ak osoba, ktorá vedie tím, vykazuje takéto vlastnosti, je veľká pravdepodobnosť, že takéto správanie nebude dobré pre výkonnosť a motiváciu skupiny, čo priamo ovplyvní každodennú prácu a výkonnosť zamestnancov. Je zaujímavé, že podľa výskumu, ktorý cituje odborníčka, sa ukazuje, že v drvivej väčšine prípadov sa „zlí šéfovia“ hodnotia veľmi dobre a sú presvedčení, že sú vynikajúcimi lídrami. Lambartová uviedla, na čo sa treba počas pohovoru zamerať, aby sme spoznali správneho človeka, ktorý dokáže dobre riadiť aj tím.
Venujte tomu pozornosť počas pohovoru. Budete vedieť, s akým šéfom máte do činenia
Podľa Leah Lambartovej je prvou červenou vlajkou úroveň angažovanosti potenciálneho zamestnanca. Ak šéf už pri prvom kontakte pôsobí unavene a nie je zvlášť angažovaný, neveští to nič dobré. Druhým varovným signálom je pripisovanie úspechu iným. Ak chce vedúci za každú cenu povýšiť seba na úkor svojho tímu, nevrhá to na neho dobré svetlo. Podľa odborníčky by sme mali venovať pozornosť aj tomu, či nás náš budúci šéf pri odpovediach na otázky neprerušuje a nesnaží sa nás prehovoriť. Tretia červená vlajka naznačuje, že v budúcich vzťahoch nemusí prejavovať náležitý rešpekt. Odborníčka odporúča opýtať sa ho, ako organizuje prácu s ostatnými. Ak nedokáže konkretizovať a jasne definovať očakávania, následná spolupráca môže byť problematická.
Máte problém so šéfom? Najdôležitejšie je identifikovať zdroj problému a otvorene komunikovať.
Lambartová tiež poradila, čo robiť, ak ste sa už ocitli v problematickej situácii so „zlým šéfom“. Najdôležitejšie je pochopiť podstatu problému, ktorý vznikol počas spolupráce, a venovať pozornosť jeho genéze. V prvom rade by sme si mali položiť otázku, či existovali nejaké konkrétne dôvody, pre ktoré nemôžeme so svojím nadriadeným adekvátne komunikovať. Možno ide o rozdielne komunikačné štýly alebo o nejakú špecifickú situáciu, ktorá to ovplyvnila. Ďalším krokom je konfrontácia a rozhovor s nadriadeným. Je dôležité dať najavo, že vznikol problém, a pokúsiť sa nájsť riešenie so vzájomným rešpektom. Posledným krokom je zostať v otvorenej komunikácii, aby sa prípadné problémy mohli priebežne riešiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zubár zhodnotil premenu úsmevu Meghan Markle. Uvádza spôsoby liečby. „Zuby zmenili dĺžku“
Kto je nový priateľ Britney Spears? Je to ZLOČINEC, ktorý pre ňu kedysi pracoval
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.