21.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Cristina Ionescu).
Donedávna ich bolo možné nájsť v mestských parkoch a záhradách márne, ale v súčasnosti čoraz častejšie zdobia kvetinové záhony, a to nielen na vidieku. Reč je o ibiši ružovom, ktorý bol inšpiráciou pre umelcov, ale jeho pohľad môže potešiť aj tých, ktorí sa v dejinách umenia nevyznajú. Krásnu rastlinu sa oplatí pestovať v záhradách. Nielenže jeho pestré kvety budú skrášľovať vaše záhony až do októbra, ale má aj mnohé liečivé účinky. Ako pestujete ibiš ružový? Čo potrebujete vedieť o tejto krásnej rastline?
Sú ibiše viacročné?
Hoci sa ibiše stali trvalým prvkom vidieckej krajiny a náš vidiek si bez nich už ani nevieme predstaviť, v skutočnosti pochádzajú zo Stredomoria. Hoci existuje mnoho odrôd týchto rastlín, všetky majú jedno spoločné – už z diaľky pútajú pozornosť. Nielenže ich tvoria dlhé, takmer dvojmetrové stonky, ale sú tiež pokryté zaujímavými listami a pestrými kvetmi.
Ibiše sú viacročné rastliny a najkrajšie vyzerajú až v druhom roku po zasiatí do zeme, pretože vtedy kvitnú najintenzívnejšie. Atraktívne ibiše môžu mať rôzne farby: ružovú, bielu, krémovú, žltú, oranžovú a lososovú. Zaujímavé je, že kvety sa môžu objavovať od júna až do októbra.
Ako vysádzať ibiše?
Výsadba ibišu sa riadi vlastnými pravidlami, pretože tieto rastliny dosahujú – ako už viete – pomerne veľké rozmery, takže im musíte poskytnúť vhodné miesto. Ideálne je vystaviť ich na veľmi svetlom mieste, kde je veľa slnečného svetla, ktoré ibiš veľmi potrebuje. Pripúšťa sa, že jeho veľkosť môže byť vhodná na výsadbu v radoch: proti tomu nie je veľká námietka, pokiaľ je cieľové miesto chránené pred vetrom, pretože jeho poryvy môžu lámať atraktívne stonky. Odporúča sa vytvoriť pomerne veľkú medzeru medzi odrezkami: aj 50 cm, aby mali dostatok priestoru na rast.
Kedy vysádzať ibiše do zeme?
Ak vás očaril pohľad na kvitnúce ibiše, môžete na jeseň zasadiť odrezky do zeme. Našťastie sú dlhoveké ibiše mrazuvzdorné, takže sa nemusíte obávať, že by sa počas zimy poškodili. Keď sa však rozhodnete ich vysadiť, oplatí sa postarať o priaznivé podmienky pre tieto krásne rastliny. Receptom na úspech je priepustná a úrodná pôda s mierne kyslou reakciou. Pred ich umiestnením do zeme je dobré prihnojiť pestovateľskú plochu kompostom, ktorý im na jar zabezpečí dobrý štart.
Ako sa starať o ibiše?
Ak si niekto myslí, že starostlivosť o ibiše býva zložitá, veľmi sa mýli. Kvôli intenzívnemu kvitnutiu ich treba z času na čas zalievať. To isté platí aj o hnojení: nemusíte ho vykonávať často, pretože stačia dve/tri dávky počas celej sezóny. Lepšie je siahnuť po viaczložkových prípravkoch, ktoré nielen stimulujú ich rast, ale ich aj chránia pred napadnutím škodcami a hubovými chorobami.
Ibiš nielen do záhrady
Ukazuje sa, že ibiš sa nepovažuje len za okrasnú rastlinu, ale aj surovinu, ktorá dokáže zlepšiť fungovanie organizmu. Ukázalo sa, že kvety, ako aj korene majú mnoho účinných látok, ako sú triesloviny, flavonoidy, taníny, antokyány, fenoly a mnohé ďalšie. Vďaka tomu môžete pripraviť nálev, ktorý sa hodí v čase, keď prebieha infekčné obdobie, pretože má antipyretické, expektoračné a diuretické účinky. Preto sa ibiš môže používať počas prechladnutia, chrípky a úporného kašľa. Tým to však nekončí, pretože nálev možno aplikovať aj zvonka na pokožku: uľahčuje hojenie rán, pomáha zbaviť sa škvŕn a upokojuje lézie akné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Super ovocie – jedno z najzdravších na svete. Jedzte pre chudnutie a krásne vlasy
Už žiadne červivé slivky. Vyberte si jednu rastlinu a vyrobte si domáci postrek
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.