21.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/casanisa).
Kel je vlastne odroda obyčajnej kapusty. Už v staroveku sa pestoval ako okrasná aj jedlá rastlina. V súčasnosti jeho obľuba neklesá a stále sa často objavuje na našich tanieroch. Naučte sa pripravovať kel tak, aby nestratil svoje nutričné hodnoty.
Nutričné hodnoty kelu
Kel je bohatý na množstvo cenných živín. V 100 gramoch surovej rastliny nájdeme:
- 35 kalórií,
- 2,9 g bielkovín,
- 1,5 g tuku,
- 4,4 g sacharidov,
- 4,1 g vlákniny.
Navyše konzumáciou kelu dodávame telu vitamíny a minerály. Okrem iných vitamín A, vitamín C, vitamín K a vitamín B6, ako aj kyselinu listovú, vápnik, železo, horčík, draslík a fosfor. Kel je dobrým nízkokalorickým doplnkom stravy, najmä pre ľudí, ktorí sa starajú o svoje zdravie a výživu.
Kel – vlastnosti
Množstvo vitamínov a minerálov ovplyvňuje aj zdraviu prospešné vlastnosti tejto rastliny. Ako zdroj vitamínu C, betakaroténu, flavonoidov a polyfenolov je výborným antioxidantom, ktorý pomáha neutralizovať voľné radikály. Obsah vitamínu C má tiež pozitívny vplyv na imunitný systém. Luteín a zeaxantín prítomné v keli sú zase kľúčové pre zdravie očí. Umožňuje okrem iného znížiť aj riziko makulárnej degenerácie alebo katarakty.
Pravidelná konzumácia kelu podporuje aj kostrový systém, a to vďaka vysokému obsahu vitamínu K. Vláknina, draslík a vitamín C zasa podporujú správnu činnosť srdca – vláknina pomáha znižovať cholesterol, draslík reguluje krvný tlak. Vysoký obsah vlákniny podporuje trávenie a zabraňuje zápche. Kel tiež umožňuje regulovať telesnú hmotnosť a pomáha z neho odstraňovať toxíny a tiež znižuje zápal.
Ako pripraviť kel tak, aby nestratil všetky svoje vlastnosti?
Vyššie uvedené informácie jasne naznačujú, že zaradenie kelu do vašej každodennej stravy môže mať skvelé účinky na naše zdravie. Všetky jeho hodnoty však ľahko „zabijete“. Stačí, ak ho pripravíme nesprávne. Ako pripraviť kel tak, aby nestratil všetky svoje nutričné hodnoty? Existujú štyri spôsoby, ako to urobiť.
- Prvý a najjednoduchší je surový kel. Stačí si kúpiť rastlinu vypestovanú bez pesticídov alebo ju poriadne umyť a pridať napríklad do šalátu.
Druhým spôsobom je použiť kel ako prísadu do koktejlov alebo smoothie. Vďaka tomu sa náš nápoj ľahko stane oveľa zdravším.
- Ak však nechceme jesť kel surový, máme ešte dve riešenia. Prvým je blanšírovanie – krátke povarenie v osolenej vode a následné rýchle vloženie kelu do misky s ľadovou vodou (môžete pridať aj kocky ľadu).
- Druhým spôsobom je príprava nízkokalorických kelových čipsov. Stačí listy postriekať trochou olivového oleja, posoliť a piecť pri 150 stupňoch 10 minút z každej strany. Hotovo!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má menej kalórií ako jogurt a je veľmi zdravý. Zlepšuje činnosť čriev, zasýti a pomáha chudnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.