21.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MakroBetz).
Kliešte sú parazity, ktoré vyvolávajú strach už od jari. Ich uhryznutie spôsobuje nielen lokálnu bolesť, ale aj strach z chorôb, ktoré prenášajú. Uhryznutie kliešťom je spojené s rizikom vzniku lymskej boreliózy alebo kliešťovej encefalitídy. Sú však ľudia, ktorí majú menšie riziko uhryznutia a všetko závisí od… krvnej skupiny.
Kliešte vyberajú túto krvnú skupinu
Kliešte uhryznú ľudí aj zvieratá a predstavujú veľkú hrozbu pre zdravie od začiatku apríla, pričom zostávajú aktívne až do novembra.
Tieto parazity prenášajú nebezpečné choroby ako lymská borelióza či encefalitída, a preto každé uhryznutie vyvoláva strach.
Vedci sa rozhodli skontrolovať, či na krvnej skupine záleží pre kliešte a či je niektorá „náchylnejšia“ pre parazity.
Vedci z Masarykovej univerzity odobrali kliešte Ixodes ricinus a dobrovoľníkom odobrali vzorky krvi, ktoré potom umiestnili na taniere.
Na základe vykonaného výskumu sa ukázalo, že kliešte majú preferencie týkajúce sa krvnej skupiny.
Najnáchylnejšia krvná skupina na kliešte
Kliešte dostali kvapky krvných skupín A a aj B. Ukázalo sa, že v 85 % prípadov sa kliešte viac zaujímali o skupinu B. Výskumníci však zdôrazňujú, že na konečné potvrdenie prvých získaných výsledkov je potrebný ďalší výskum a hlbšie analýzy.
Ako skontrolovať, či sú vo vašom prostredí kliešte?
Ak chcete skontrolovať, či sa vo vašom okolí – vo vašej záhrade alebo na pozemku – nachádzajú kliešte, môžete vykonať jednoduchý test.
Stačí zabaliť rukoväť metly alebo mopu s uterákom, nevyhnutne vyrobeným z froté. Takto pripravenú palicu potom niekoľkokrát pretiahnite cez trávnik, kríky a stromy v záhrade. Kliešte sa na tento druh látky prichytia veľmi ľahko, takže budeme vedieť posúdiť, koľko kliešťov žije v našej oblasti.
Pamätajte, že v záhrade sú k dispozícii špeciálne prípravky na boj s kliešťami a oplatí sa ich zakúpiť, ak často trávime čas vonku. Pozor si treba dať najmä na deti hrajúce sa v tráve alebo pri kríkoch a po každom výlete do záhrady, lesa či na lúku dôkladne prehliadnuť telo, aby sa vylúčilo uhryznutie.
Domáca zmes proti kliešťom
Ak nechceme postrekovať už hotovými prípravkami, môžeme si doma pripraviť zmes proti kliešťom.
Stačí zmiešať ocot s vodou (100 ml octu na každý liter vody) a pridať rozmarínový esenciálny olej. Okrem toho môžete pridať cesnakový extrakt. Pripravený roztok nastriekajte na kríky a tuje, kde kliešte najradšej žijú.
Treba však poznamenať, že takýto postrek má krátkodobý účinok. Malo by sa to urobiť ihneď po odchode do záhrady, a potom opakovať každé 2 hodiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ak cítite tento zápach, reagujte. Môže to znamenať, že v byte sú ploštice
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.