22.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Heiko Barth).
Sezóna aktivity kliešťov sa začala už v máji a bude nás sprevádzať minimálne do októbra. Preto sa oplatí vedieť, ako by ste sa mali v nasledujúcich týždňoch pred týmito pavúkovcami chrániť. Aké sú najlepšie spôsoby proti kliešťom?
Napriek svojej malej veľkosti sú kliešte pre ľudí a zvieratá veľmi nebezpečné. Preto sa oplatí vedieť, čo by ste mali mať na pamäti, aby ste minimalizovali kontakt s nimi. Zásady sú jednoduché, nevyžadujú veľa úsilia a ich prínos je obrovský.
Spôsob, ako sa vysporiadať s kliešťami. Ako sa vyhnúť uhryznutiu kliešťom? Základom je dobré oblečenie
Na jar a v lete trávime čoraz viac času vonku a v oblastiach, kde sa kliešte vyskytujú najčastejšie. Tieto malé pavúkovce sa ukrývajú v lese, ale aj na lúkach či v parkoch. Preto reagujú na miesta, kde je vysoká tráva alebo husté húštiny.
Teplota je tam pomerne vysoká aj v zime, takže majú ideálne podmienky na prežitie. Ak sa často zdržiavate na takýchto miestach, je užitočné vedieť, aké sú spôsoby, ako sa stretnutiu s kliešťom vyhnúť – stačí správne oblečenie a pozorovanie svojho tela po aktivite. Tu sú niektoré z nich:
- Predtým, ako sa rozhodnete ísť na prechádzku do lesa, je vhodné sa vhodne obliecť, najmä v mesiacoch s najvyššou aktivitou kliešťov. Medzi ne patria máj a jún, ako aj september a október. Vtedy sa odporúča oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Takisto sa oplatí dbať na vysoké ponožky, pretože kliešte často vylezú do výšky približne 1,5 metra,
- Na prechádzku v lese alebo v parku je dobré nosiť svetlé oblečenie – kliešťa potom ľahšie zbadáte ešte pred uhryznutím,
- Pred aktivitou by ste mali použiť špeciálne repelenty proti kliešťom. Môžete si ich vyrobiť aj doma,
- Po skončení aktivity je dobré skontrolovať si celé telo, či sa na ňom nenachádzajú kliešte. Čím skôr sa zbavíte tých, ktoré vás stihli uhryznúť, tým lepšie pre vaše zdravie. Mali by ste si skontrolovať najmä krk, pokožku hlavy, podpazušie, slabiny, pupok a tiež ohyb kĺbov.
Domáce prostriedky proti kliešťom. Čo sa oplatí použiť?
Ak plánujete dlhú prechádzku v lese alebo v parku a nemáte špecializovaný prípravok proti kliešťom – nič nie je stratené. Na účinné odpudzovanie týchto nebezpečných pavúkovcov sa oplatí použiť to, čo máte doma. Na tento účel sú užitočné bylinky, éterické oleje alebo hrejivé masti. Patria medzi ne:
- sušená levanduľa – odpudzuje kliešte, blchy alebo mole,
- šalvia – jej horká chuť odpudzuje kliešte,
- mäta pieporná – svieža vôňa odradí kliešte od útoku,
- rozmarín – odpudzuje kliešte a má veľmi uvoľňujúci účinok na človeka,
- tymián – odpudzuje väčšinu hmyzu,
- pelargónia – pripomína vôňu ruží a „odháňa“ kliešte,
- domáci repelent proti kliešťom z rozmarínu a tymiánu – bylinky stačí rozvariť v malom množstve vody, naliať do rozprašovača a pridať citrónovú šťavu,
- klinčekový, čajovníkový, šalviový, z citrónovej trávy, mäty piepornej alebo sladkých mandlí olej (tieto oleje by sa mali pred použitím zriediť napr. s hroznovým, ľanovým alebo repkovým olejom – sú také silné, že sa neodporúča nanášať ich veľké množstvo na telo. Výnimkou je čajovníkový olej – ten sa môže aplikovať priamo na pokožku),
- hrejivé masti s eukalyptovým, rozmarínovým alebo gáfrovým olejom – vplyvom tepla je vôňa intenzívna, čo účinne odrádza kliešte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto kvetina odoženie slimáky, roztočce a kliešte a navyše ozdobí vašu záhradu. Neodkladajte výsadbu
Skvelý spôsob, ako sa zbaviť kliešťov. Zloženie si môžete kúpiť v lekárni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.