23.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Plážová osuška je nepostrádateľným spoločníkom pre letný relax pri vode. Nanešťastie je obzvlášť náchylný na nečistoty, najmä ak je umiestnená priamo na piesku alebo tráve. Aby nám však plážové osušky slúžili veľa sezón, treba sa o ne správne starať. Tu je návod, ako správne prať uteráky.
Je potrebné pred použitím vyprať nový uterák? Pridajte jeden výrobok do práčky
Prvé pranie plážovej osušky by ste mali vykonať ihneď po jej zakúpení. Zahŕňa predplachovanie a následné umytie trochou octu. Tento jednoduchý krok odstráni všetky zvyšky chemikálií, ktoré sa môžu nachádzať na povrchu uteráka a tiež zabráni zafarbeniu.
Pred praním uteráka si prečítajte odporúčania výrobcu na štítku. Nájdete tam dôležité informácie okrem iného aj o optimálnej teplote prania.
Ako prať plážové osušky a uteráky? Postupujte podľa týchto jednoduchých pravidiel
Po návrate z pláže, pred hodením uteráka do práčky, by sme ho mali poriadne vytriasť a následne odstrániť všetky ťažko odstrániteľné škvrny.
Plážové osušky by sa mali prať oddelene. Vyhnite sa preto praniu plážových osušiek s inými materiálmi, najmä oblečenia so zipsom, ktoré môže poškodiť vlákna.
Pri praní plážových osušiek by mala byť práčka naplnená maximálne do polovice bubna. Pamätajte, že výber správneho pracieho programu je kľúčový pre udržanie dobrej kvality uterákov. Odporúča sa použiť program bavlna a možnosť dodatočného plákania.
- Plážové osušky nie je potrebné prať po každom použití, pokiaľ slúžia len na osušenie tela. Zvyčajne ich stačí prať raz za niekoľko dní alebo po niekoľkých použitiach.
- Iná situácia je, ak si uterák či osušku položíme priamo na piesok alebo trávu a použijeme ich na opaľovanie. Takéto uteráky vyperte po každom použití.
Pri akej teplote by ste mali prať plážový uterák? Aké čistiace prostriedky by som mal použiť?
Plážové osušky perte najlepšie s jemnými pracími prostriedkami určenými na bavlnené látky. Preto by ste sa mali vyhýbať výrobkom obsahujúcim bielidlá alebo agresívne chemikálie, ktoré môžu poškodiť vlákna.
Nezabúdajte, že množstvo pracieho prostriedku nepreháňajte, pretože môže na uterákoch zanechať zvyšky, čo negatívne ovplyvní ich mäkkosť a absorpčnú schopnosť. Ak používame chemické prostriedky, oplatí sa znížiť dávku o 1/3 alebo 1/4 odporúčaného množstva.
Štandardná teplota prania je 40 stupňov C alebo 60 stupňov C, najlepšie je však dodržiavať odporúčania na etikete výrobku. Pranie uterákov pri príliš vysokej teplote môže spôsobiť zmrštenie vlákien a stratu mäkkosti. Ich pranie pri príliš nízkej teplote, napr. 30 stupňov Celzia, však môže viesť k hromadeniu baktérií a plesní, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný zápach.
Musíme pamätať aj na to, aby sme práčku nepreťažovali. Uteráky musia mať dostatok priestoru na voľné pranie a plákanie.
Po vypraní uterák sušte najlepšie vonku, ale mimo priameho slnečného žiarenia, aby farby nevybledli. Môžete použiť aj sušičku bielizne pri nízkej teplote.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Budíte sa v mokrých obliečkach? Môže to byť viac ako len teplo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.