23.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Estragón je jedným z tých korenín, ktoré sa nedostanú do každej domácnosti, čo je škoda. Hlavne preto, že plní niekoľko funkcií, ktoré nemusia nevyhnutne súvisieť s prípravou jedla. Samozrejme, estragón má mnoho zdravotných vlastností, ale tie sa spomínajú menej často. Navyše ho môžete mať na dosah ruky, pretože je ideálny na domáce pestovanie, dokonca aj v záhrade alebo na pozemku. Oplatí sa poznať výhody používania estragónu a dať mu aspoň jednu šancu. Čo sa nachádza v estragóne? Prečo sa mu hovorí „kráľ korenia“?
Ako vonia estragón?
Palina dračia alebo hadia polynka? Ide o estragón, ktorý sa v rebríčku obľúbených produktov kuchárov radí veľmi vysoko, ale nielen na ňom. Nájdete ho v mnohých jedlách, pretože má veľmi zaujímavú arómu, ktorá dodáva jedinečný chuťový vnem. Ako vonia a chutí estragón? Má veľmi jemnú, ale napriek tomu citeľnú vôňu, ktorá niektorým ľuďom pripomína aníz.
Zároveň stojí za zmienku, že jeho chuť je oveľa citeľnejšia a okrem známej arómy môžete cítiť aj horkosť, ale táto nepríjemnosť by vás nemala odradiť, pretože zvyšuje plnosť chuti jedál. Samozrejme, v obchodoch si môžete ľahko kúpiť sušený estragón vo vrecúškach, ale oplatí sa použiť čerstvé vetvičky, pretože intenzita tejto verzie prekoná kolegov z obchodu. Estragón možno úspešne pestovať v záhrade, pretože jeho pestovanie nie je zložité.
Kde sadiť estragón?
Mohlo by sa zdať, že estragón nevyzerá nijako výnimočne, pretože väčšinu vegetačného obdobia je pokrytý len zelenými, hoci aromatickými listami, takže jeho dekoratívna hodnota ustupuje do pozadia. Ukazuje sa, že táto metrová trvalka kvitne v auguste. Vtedy sa po celej rastline objavia malé žlté kvety, ktoré zvyčajne vydržia až do októbra.
Kde sadiť estragón? Najlepšie je umiestniť ho na slnečné alebo len mierne zatienené miesto. Rastie dobre v akejkoľvek pôde, či už úrodnej alebo chudobnej na minerály, ale jedna podmienka je nevyhnutná: musí byť priepustná, pretože estragón nemá rád stojatú vodu.
Kedy zbierať estragón?
Ak máte estragón v kvetináči alebo v pôde, je užitočné vedieť, kedy je najlepšie ho použiť. Ukazuje sa, že zber sa vykonáva počas celého vegetačného obdobia, to znamená, keď sú na ňom zelené listy. Predpokladá sa však, že najlepší estragón, ktorý ponúka plnú chuť, sa oplatí zbierať tesne pred kvitnutím, t. j. v júli a auguste. Vtedy sa dá použiť do mnohých jedál aj prípravkov. Prebytočné korenie je dobré vysušiť a uskladniť vo vzduchotesnej nádobe – siahnite po ňom, keď budete mať chuť.
Estragón je trvalka alebo viacročná rastlina. Zvyčajne je mrazuvzdorná, ale skúsení záhradníci sa zhodujú: na jeseň sa ju oplatí diametrálne skrátiť a prikryť pred mrazom. Na jar by mala opäť vyrásť v plnej kráse.
Na čo používať estragón?
Mnohí ľudia sa pýtajú, na čo používať estragón. Začnime tým, že ho pridáte do hlavných jedál. Najlepšie funguje, keď zvýrazníte chuť jemného mäsa: rýb, hydiny a jahňaciny. Je vhodný aj na obohatenie syrov, ale niektorí ho používajú aj na zmenu chuti dezertov, omáčok a šalátov. Vďaka jeho špecifickým vlastnostiam ním mnohí skúsení kuchári ochucujú svoje prísady: napr. olivový olej, oleje alebo ocot, aby mali jedinečné korenie. Keďže má veľmi špecifickú chuť a je vhodný na zvýraznenie chuti mnohých jedál, nazýva sa „kráľom korenia“.
Stojí za to dodať, že estragón je často označovaný aj ako zdravšia náhrada soli – v tejto situácii sa najlepšie kombinuje s vajíčkami. Použitie estragónu je neoceniteľné aj pri príprave nakladaných uhoriek, čo však nie vždy využívame, čo je škoda. Možno ho pridať do kapusty, ale napriek tomu sa estragón najlepšie osvedčí pri nakladaní uhoriek: nielenže získate novú chuť, ale budú pevné a tvrdé a môžete tiež zabrániť ich praskaniu a tvorbe dier.
Na čo je estragón dobrý?
Ako sa ukázalo, estragón má okrem svojej chuti aj množstvo liečivých vlastností, ale ak chcete využiť jeho výhody, musíte siahnuť po extraktoch, výťažkoch alebo nálevoch z tejto rastliny. Zo zdravotného hľadiska výborne stimuluje trávenie, preto sa ho oplatí používať pri žalúdočných ťažkostiach. Okrem toho estragón dokáže upokojiť nervy, uľahčiť zaspávanie a zmierniť ženské ťažkosti. Oplatí sa po ňom siahnuť aj pri únavných zápaloch v našom tele.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Trochu ho pridávam do zaváraných uhoriek. Susedia ma už roky žiadajú o recept
Korenie, ktoré je lepšie nepreháňať. V príliš veľkom množstve môže poškodiť žalúdok, srdce a pečeň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.