23.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Mycleverway).
Nie nadarmo sa raňajky nazývajú najdôležitejším jedlom dňa. Sú zodpovedné za stimuláciu metabolizmu, vyrovnávanie hladiny cukru v krvi a dodáva potrebnú energiu. Podľa biochemičky a autorky bestsellerov o správnej výžive bude najlepšou možnosťou zvoliť si slané jedlo, napríklad omeletu so zeleninou.
Nestabilná hladina glukózy? Začnite so slanými raňajkami
Mnohí z nás ráno inštinktívne siahajú po čerstvom ovocí, sladkom pečive či ovsenej kaši s orieškami a ovocím.
Stabilizácia hladiny cukru je medzitým mimoriadne dôležitá, najmä v kontexte správneho fungovania mozgu, ako v rozhovore pre magazín Vogue vysvetlila Jessie Inchauspé, francúzska biochemička, autorka bestsellerov o správnej výžive a influencerka známa na Instagrame pod názvom pseudonym Glucose Goddess.
„Neuróny reagujú na zápal v dôsledku náhlych skokov cukru. Môžeme potom zažiť tzv. mozgové zahmlenie, ktoré sa prejavuje problémami s koncentráciou, ťažkosťami so zapamätávaním alebo chronickou únavou. To zvyšuje riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba. Zdravé stravovanie je kľúčom k ochrane mozgu pred týmito chorobami“
– varuje Jessie Inchauspé.
Dodáva, že dôležitým prvkom zdravej výživy sú správne zložené raňajky.
„Prevažná väčšina populácie má nestabilné hladiny glukózy. Slané raňajky sú vynikajúcim nástrojom na boj proti tomuto problému“
– zdôrazňuje biochemička.
Ako by mali vyzerať dokonalé raňajky?
Čo by ste si teda mali dať ráno na tanier?
„Dvojvaječná omeleta so syrom feta a paradajkami je kompletné a vyvážené jedlo, ktoré vám pomôže vyhnúť sa náhlemu prudkému nárastu glukózy vedúcemu k následnému poklesu energie a kulinárskych chúťok“
– radí Inchauspé.
Toto je len jeden príklad. Namiesto vajec môžeme zvoliť iné zdroje bielkovín, napríklad nesladený jogurt, tofu alebo arašidové maslo. Dobre poslúžia aj sendviče z celozrného kváskového chleba s tahini a zeleninou, slaná ovsená kaša so špenátom, vajíčkami, šampiňónmi a avokádom či tvaroh s cherry paradajkami, uhorkou, soľou a korením.
„Rozhodujúce je zabrániť prudkým nárastom hladiny cukru v krvi. Keď k takémuto nárastu dôjde, naše mitochondrie sa preťažia a začnú produkovať chemikálie nazývané voľné radikály, ktoré poškodzujú naše bunky, mutujú DNA, vedú k oxidačnému stresu a zápalu“
– vysvetľuje špecialista.
Milovníci sladkého však nemusia hádzať rukami. Odborníčka má pre nich praktické rady.
„Cukru sa nemusíme úplne vzdať, treba sa len naučiť, kedy ho jesť, aby nám čo najmenej škodil na zdraví. Nezabúdajte začať deň slanou chuťou. Ak naozaj túžime po sladkom, jedzme to ako dezert po slaných raňajkách, nikdy nie na začiatku jedla“
– uzatvára Inchauspé.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte si limonádu z týchto kvetov. Tráviace problémy zmiznú
Budíte sa v mokrých obliečkach? Môže to byť viac ako len teplo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.