25.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AnnaStills).
Už od dávnych vekov sa ženy starali o svoju pleť a snažili sa vyzerať mlado. Ich tajomstvom bola tzv. „voda uhorskej kráľovnej“. Hoci názov znie mimoriadne tajomne, recept na toto tonikum nie je vôbec zložitý.
„Uhorská voda, resp. maďarská voda“ je voňavá toaletná voda. Jej vznik sa pripisuje kráľovnej Alžbete, dcére Vladislava I. Lokietka a manželke uhorského kráľa Karola I. Róberta, aj keď historicky to nie je úplne potvrdené. Hovorí sa, že práve vďaka tejto kozmetike si žena dokázala udržať zdravie a krásu. Z opisov kronikárov je známe, že Alžbeta vyzerala o 30 rokov mladšia, ako v skutočnosti bola. Zmes je dodnes dostupná v niektorých obchodoch.
Maďarská voda (niekedy nazývaná „kráľovná maďarskej vody“, Eau de la Reine de Hongary , alebo „duchovia rozmarínu“) bola jedným z prvých parfumov na alkoholovej báze v Európe , vyrábaných predovšetkým s rozmarínom. Najstaršie zachované recepty vyžadujú destiláciu čerstvého rozmarínu a tymiánu s brandy, zatiaľ čo neskoršie formulácie obsahujú víno, levanduľu, mätu, šalviu, majorán, kostus, pomarančový kvet a citrón .
Voda „uhorskej kráľovnej“. Pôvodný recept zapísal istý lekár z Padovy
„Uhorská voda“ sa pripravuje z rozmarínu a 100 % alkoholu. V 14. storočí ju kráľovná dovážala z Konštantínopolu, keďže jej výroba tam bola na vysokej úrovni. Pôvodný recept zapísal taliansky lekár Ján Praevotius. V neskorších rokoch sa receptúra vyvíjala. Niektorí do zmesi pridávali tymián, levanduľu, škoricu, muškátový oriešok alebo santalové drevo. Tonikum malo vyhladzujúce, omladzujúce a osviežujúce vlastnosti. Okrem kráľovnej Alžbety ho používali aj francúzsky kráľ Ľudovít XVI. a kráľ Karol V. Múdry. Neskôr sa táto „uhorská voda“ rozšírila po celej Európe a dodnes sa považuje za pomocníka v boji proti vráskam.
„Uhorská voda“ – ako ju používať? Má mnoho výhod
„Voda uhorskej kráľovnej“ sa dnes nazýva aj „elixír krásy a zdravia“. Samozrejme, hovoríme o tej, ktorá sa pripravuje ručne, na základe dávnych poznatkov alchymistickej školy. Ide o pôvodný recept, ktorý si zapísal taliansky lekár Ján Praevotius:
„Tri diely štyrikrát prečistenej vodky. Dve časti stonky a listov rozmarínu. Toto všetko dajte do tesne uzavretej nádoby a nechajte na teplom mieste päťdesiat hodín, potom destilovať v špeciálnej nádobe.“
- Návod na použitie: Kozmetický prípravok tonizuje pokožku, obnovuje jej správne pH, hydratuje, spevňuje a regeneruje. Okrem toho znižuje podráždenie, začervenanie a sťahuje póry. Môžete ho používať denne po sprchovaní a premazať ním celé telo. Ak hľadáte lacnejšiu náhradu, na trhu je veľa výrobkov inšpirovaných „uhorskou vodou“, napríklad rozjasňujúca voda.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáce prostriedky na celulitídu. Bez nich liečbu ani nezačínajte
Matky a staré mamy v ČSR ho pili neustále. Na pleti pôsobí ako žehlička na vrásky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.