26.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).
Časy spánku a jeho dĺžka sú individuálnou záležitosťou. Každý z nás môže mať iné potreby a preferencie. Napriek tomu vedci veria, že existuje niečo ako „zlatá hodina“. Toto je časové obdobie, v ktorom by sme mali ísť v noci spať, aby sme si udržali zdravie a pohodu po mnoho rokov. A je jedno, či ste ranný človek alebo nočná sova.
Spánok je nepochybne veľmi dôležitý a netreba ho zanedbávať. Nie je žiadnym tajomstvom, že nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje organizmus, spôsobuje únavu, zhoršenie kognitívnych schopností a väčšie riziko mnohých chorôb. Zaujímavé je, že príliš veľa spánku nám tiež neprospieva. Ideálne by preto bolo trafiť zlatú strednú cestu, čo sa týka dĺžky aj hodín spánku.
Výskum publikovaný v „European Society of Cardiology“ ukazuje, že dôležitá je nielen dĺžka spánku, ale aj jeho čas. Po šiestich rokoch dodržiavania zvykov u vyše 88 000 dobrovoľníkov vyvodili prekvapivé závery. Ukazuje sa, že najviac zdravotných problémov bolo hlásených v skupine, ktorá bola hore okolo polnoci alebo neskôr.
Ľudia, ktorí uprednostňujú nočný životný štýl, môžu byť až 25 percent náchylnejší na kardiovaskulárne ochorenia. Zaujímavé je, že ísť spať príliš skoro tiež nie je dobré. Tí, ktorí išli spať pred 22:00, môžu mať až o 12 % vyššie riziko kardiovaskulárnych problémov.
Aký je teda najlepší čas ísť spať?
Štúdia viac ako tisícky japonských pracovníkov zistila, že ľudia, ktorí išli spať neskôr ako o polnoci, mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú pociťovať príznaky depresie.
Podľa odborníkov je najlepší čas ísť spať medzi 22. a 23. hodinou, aspoň pokiaľ ide o zdravie srdca. Tento časový rámec sa však zdá byť veľmi rozumný – nie príliš skoro, ani príliš neskoro.
Podľa National Sleep Foundation potrebuje dospelý človek v priemere sedem až deväť hodín kvalitného spánku každú noc, aby zostal zdravý a cítil sa skvele, aj keď existujú samozrejme ľudia, ktorí potrebujú menej.
Nezabúdajte, že kvalitu spánku ovplyvňuje nielen jeho dĺžka a čas. Dôležité sú aj vhodné podmienky v spálni – mala by byť tma a chlad. Väčšina ľudí spí horšie po veľkom jedle alebo keď sú hladní. Dbajme aj na pohodlnú (nie príliš mäkkú!) posteľ a obliečky, ako aj pyžamá z priedušných materiálov. To všetko môže výrazne zvýšiť náš komfort a vo výsledku sa premietnuť do lepšieho a efektívnejšieho spánku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Za štyri mesiace schudla 15 kg. Ako sa jej to podarilo? Uvádza tri zlaté pravidlá
Pite to každý deň a váš cholesterol bude dokonalý. Výsledky testov prekvapia aj lekára
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.