28.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Kinek00).
Nakladané uhorky nielen výborne chutia, ale predovšetkým majú zdraviu prospešný účinok na náš organizmus. Keď však siahnete po nakladaných uhorkách, je vhodné venovať pozornosť určitým detailom, ktoré môžu naznačovať, že sú pokazené. Mal by nás biely povlak na uhorkách znepokojovať?
Prečo jesť nakladané uhorky?
Nakladané uhorky sú vynikajúcim prírodným probiotikom, ktoré posilňuje imunitu organizmu a má blahodarný vplyv na činnosť tráviaceho systému. Nakladané uhorky sú výborným zdrojom vitamínov B, C, K, E a A, ktoré majú výrazný vplyv na pokožku, vlasy alebo nechty.
Tieto obľúbené uhorky obsahujú okrem iného aj horčík, fosfor a draslík, ktoré sú mimoriadne dôležité pre správne fungovanie kostrového systému.
Nakladané uhorky vďaka vysokému obsahu vitamínu C pomáhajú v boji proti infekciám a prechladnutiu, preto sa po nich oplatí siahnuť najmä počas tzv. chrípkového obdobia. Ak by vám to nestačilo, nakladané uhorky pomáhajú obnoviť črevnú flóru, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, znižujú riziko aterosklerózy a srdcových ochorení, ale tiež zabraňujú migrénam a pôsobia proti stresu.
Biele povlaky na nakladaných uhorkách – čo to znamená?
Často sa stáva, že po otvorení skla sa na povrchu uhoriek objaví biely povlak, ktorý nevyzerá veľmi pekne. Mnohí ľudia predpokladajú, že tieto uhorky už nie sú jedlé a pokazili sa. Nič nemôže byť ďalej od pravdy.
Biely povlak na nakladaných uhorkách sú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré majú priaznivý vplyv na náš organizmus tým, že upravujú zloženie črevnej mikroflóry, čím zlepšujú tráviace procesy.
Nikdy nejedzte takéto uhorky
Na pohári s nakladanými uhorkami sa často vytvorí biely kvasiaci povlak, ktorý vás pravdepodobne nepovzbudí k tomu, aby ste siahli po uhorkách. Táto tenká vrstva je výsledkom bakteriálnej činnosti počas procesu nakladania.
Usadenina sama o sebe nie je zdraviu škodlivá, ale ak si ju všimnete, mali by ste sa jej zbaviť. Fermentačný odpad môže negatívne ovplyvniť chuť uhoriek a v najhoršom prípade zvyšuje riziko, že sa uhorky pokazia.
Na druhej strane treba mať na pamäti, že na kvasnej usadenine sa môže objaviť pleseň, v takom prípade by sa uhorky v žiadnom prípade nemali konzumovať. Plesne na uhorkách alebo na kvasnej prikrývke sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavia v prípade netesnej nádoby. Konzumácia uhoriek s plesňou sa spája s vážnou otravou jedlom, preto vždy veľmi pozorne sledujte, či sa na šupke alebo na uhorkách nenachádza podozrivá pleseň.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nakladané uhorky. Ako ich nakladať, aby zostali chrumkavé? Voda nie je všetko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.