29.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nick Pecker).
Jesienka obyčajná je rastlina, ktorá nádherne kvitne v septembri a teší naše oči svojimi fialovými kvetmi, keď sa príroda pomaly pripravuje na zimný spánok. Kde a kedy vysadiť jesienky obyčajné, aké podmienky im treba zabezpečiť a ako sa o nich starať, aby vyzerali úchvatne?
Jesienka obyčajná – charakteristiky
Kráľovná jesenných vlhkých lúk sa objavuje a začína, keď väčšina ostatných rastlín končí svoje vegetačné obdobie. Jesienka obyčajná je neobyčajná svojim životným cyklom.
Jednou z jej charakteristických čŕt je neskoré obdobie kvitnutia, ktoré pripadá na koniec septembra a začiatok októbra, čím predznamenáva blížiacu sa jeseň. Rastlina sa veľmi často zamieňa s krokusom, pretože má fialové kvety.
Po odkvitnutí prechádza jesienka do vegetačného pokoja a prebúdza sa až na jar, pričom pretrváva približne do júna, potom rastlina žltne. V závislosti od odrody môžu jesienky dosahovať dĺžku až 30 cm, ich listy sú zvyčajne široké asi 4 – 6 cm.
Vo svete je známych približne šesťdesiatpäť druhov týchto okrasných rastlín, ale na našom území je nepochybne najobľúbenejšia jesienka obyčajná, ktorá v septembri kraľuje v mnohých záhradách.
Jesienka obyčajná – umiestnenie a substrát
Rastlina potrebuje na správne kvitnutie slnečné miesto, ale dobre sa jej bude dariť aj na mierne tienistom mieste. Pôda by mala byť úrodná, humusovitá, priepustná, neutrálna alebo zásaditá, pH 6,5-7.
Substrát pre jesienky by mal byť tiež vlhký, ale nie premočený. Odporúča sa vyhnúť sa neúrodnému a príliš piesočnatému substrátu.
Jesienka obyčajná – kedy ju vysádzať
Najlepší čas na výsadbu jesienky obyčajnej je v auguste. Vtedy si môžete byť istí, že rastlina na jeseň krásne zakvitne a budete sa tešiť z krásnych fialových kvetov.
Cibuľky by sa mali vysádzať v malých skupinkách, pričom pre väčšie cibuľky treba vykopať jamky hlboké asi 10 – 15 cm a pre menšie cibuľky asi 2 – 5 cm. Pred výsadbou sa odporúča cibuľky ošetriť fungicídmi, aby sa minimalizovalo riziko vzniku chorôb.
Ak má jesienka chudobnú pôdu, treba ju prihnojiť, čo by sa malo urobiť 3-krát počas obdobia intenzívneho rastu rastliny, pričom sa použijú viaczložkové hnojivá. Nemali by ste tiež zabúdať na to, aby ste ich v žiadnom prípade nehnojili v období kvitnutia.
Jesienka obyčajná – zalievanie
Jesienky potrebujú pravidelnú a výdatnú zálievku, keď sa im vyvíjajú a tvoria listy. V lete a v zime, t. j. keď rastlina spí, sa zalievanie znižuje, aby sa nezvýšilo riziko hubových ochorení.
Jesienka obyčajná – veľmi jedovatá rastlina
Nezabudnite, že jesienka je veľmi jedovatá rastlina, preto pri práci v záhrade s ňou používajte rukavice a dávajte pozor na to, ako s rastlinou manipulujete. Všetky časti jesienky sú jedovaté, ale najväčšie nebezpečenstvo predstavujú jej semená a hľuzy, ktoré obsahujú alkaloid kolchicín, ktorý je jedovatý pre ľudí a zvieratá. Preto keď sa rozhodnete zasadiť jesienku v záhrade, vyberte miesto mimo dosahu detí a zvierat.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Výsadba v záhrade v auguste. Na jeseň budú vyzerať ako krokusy
Kedy vysádzať hortenzie? Budú krásne kvitnúť, ak neurobíte jedinú chybu. Je to o zalievaní
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.