30.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/alicja neumiler).
Ocot z vratiča je jedným z tých domácich liekov, ktoré získavajú na popularite medzi nadšencami prírodných metód starostlivosti o zdravie. Používanie vratiča v domácej medicíne nie je novinkou. Rastlina je známa svojimi liečivými vlastnosťami už po stáročia, a ak ju skombinujete s octom, získate produkt s mnohými možnosťami vonkajšieho aj vnútorného použitia. Vyrobte si elixír sami podľa našich tipov!
Vlastnosti vratičového octu
Vratič obyčajný je rastlina s mnohými zdraviu prospešnými vlastnosťami, ktoré sa už dlho používajú v ľudovom liečiteľstve. Obsahuje látky ako gáfor, borneol, thujón a silice, ktoré jej dodávajú charakteristickú vôňu a chuť. Tieto vlastnosti sa premietajú do účinku octu z vratiča:
- Antiseptický – vratičový ocot pôsobí ako prírodná dezinfekcia. Pomáha bojovať proti baktériám a plesniam, čo z neho robí účinný prostriedok na starostlivosť o pokožku a ošetrenie drobných rán a škrabancov,
- Protizápalový – látky obsiahnuté vo vratiči majú protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápalové ochorenia kože, ako sú akné a ekzémy,
- Antivírusový – ocot z vratiča obyčajného môže pomôcť v boji proti vírusovým infekciám, takže sa môže používať ako podporná liečba pri prechladnutí a chrípke,
- Detoxikácia – pri vnútornom užívaní môže vratičový ocot pomôcť očistiť telo od toxínov, a tým zlepšiť celkové zdravie.
Vratičový ocot na tvár
Jedným z obľúbených spôsobov použitia vratičového octu je ošetrenie pleti tváre, najmä aknóznej pleti so zápalovými zmenami. Môže sa používať aj ako výplach alebo obklad na vredy alebo impetigo. Rastlina má čistiace a protizápalové vlastnosti, pomáha tiež udržiavať pH pokožky, sťahuje póry a tonizuje. Dochádza k menšiemu zafarbeniu a väčšej žiarivosti, vďaka čomu pleť vyzerá sviežo a zdravo. Na úľavu od lézií a bolesti po uštipnutí hmyzom dobre funguje vratič.
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete vratičový ocot použiť na starostlivosť o tvár, napr. ako tonikum alebo na oplachovanie či namáčanie obkladov. Ak chcete pripraviť tonikum z octu z vratiča, jednoducho ho zrieďte s vodou v pomere 1:1 a umyte si tvár vatou. Môžete pridať aj niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja na zlepšenie vône a zvýšenie ošetrujúcich vlastností pokožky.
Vepratičový ocot na pitie
Vnútorné používanie vratičového octu je obľúbené aj vďaka jeho mnohým zdravotným účinkom. Na čo všetko tento prírodný liek pomáha? Ako ho dávkovať a čo ponúka?
- Podpora trávenia – vratičový ocot môže podporiť trávenie tým, že stimuluje tvorbu žalúdočných štiav a zlepšuje tráviace funkcie.
- Posilnenie imunity – vďaka svojim antivírusovým a antibakteriálnym vlastnostiam môže vratičový ocot podporiť imunitný systém v boji proti infekciám.
- Detoxikácia organizmu – pravidelná konzumácia vratičového octu môže podporiť detoxikačné procesy v tele, pomôcť odstrániť toxíny a zlepšiť celkové zdravie.
- Úľava od bolesti hlavy – vratičový ocot sa tradične používa ako liek na zmiernenie bolesti hlavy a migrény.
Ak chcete pripraviť nápoj z vratičového octu, zrieďte jednu polievkovú lyžicu octu v pohári teplej vody. Podľa chuti môžete pridať med a niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča piť takýto nápoj nalačno.
Ako sa vyrába ocot z vratiča? Recept
Príprava octu z vratiča doma je jednoduchá a nevyžaduje si žiadne špeciálne vybavenie. Budete potrebovať tieto ingrediencie:
- čerstvé kvety vratiča obyčajného (asi 2 šálky)
- jablčný alebo vínny ocot (asi 1 liter)
- sklenená nádoba s viečkom
Príprava krok za krokom:
- Zbierajte kvety vratiča – najlepšie je zbierať kvety vratiča počas slnečného dňa, keď sú v plnom kvete. Dbajte na to, aby ste ich zbierali na miestach mimo ciest a znečistenia.
- Príprava kvetov – kvety vratiča dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou, aby ste odstránili všetky nečistoty a hmyz.
- Vložte kvety do nádoby – čerstvé kvety vratiča vložte do čistej sklenenej nádoby a naplňte ju približne do polovice.
- Nalejte ocot – do nádoby nalejte jablčný alebo vínny ocot tak, aby úplne zakryl kvety. Dbajte na to, aby ste nenechali prázdny priestor pre vzduch.
- Zakryte nádobu – nádobu zakryte viečkom a umiestnite ju na tmavé a chladné miesto na približne 2-4 týždne. Každých niekoľko dní nádobou zatraste, aby sa zložky premiešali.
- Preceďte ocot – po uplynutí doby macerácie preceďte ocot cez gázu alebo sito, aby ste odstránili kvety vratiča. Ocot prelejte do čistých fliaš z tmavého skla a uskladnite na chladnom mieste.
Vratičový ocot je prírodný produkt s mnohými zdravotnými a kozmetickými účinkami. Pôsobí na pokožku a telo, preto sa oplatí zaradiť ho do svojho jedálnička alebo ho mať po ruke v kúpeľni a používať ho na starostlivosť o pleť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozpustite v pohári a vypite pred spaním. Krvný tlak bude opäť ako z učebnice
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.