31.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aslysun).
Čuch je primárny zmysel, ktorý nám umožňuje identifikovať zdroj nebezpečenstva. Často je to prvý signál na zváženie, či ten jogurt, ktorý je už nejaký čas otvorený v chladničke, naozaj chceme zjesť. Ukazuje sa, že aj špecifická aróma, ktorú v spálni cítime, môže byť jasným znakom toho, že niečo nie je v poriadku.
Spálňa je miesto v celom dome, kde sa chceme cítiť najlepšie. Veď práve tu spíme a regenerujeme. Bolo by dobré, aby si oddýchla aj hlava. Medzitým, keď sa nám do nozdier dostane zvláštny zápach, je to naozaj ťažké. Niečo ako hnijúce ovocie. Ale kde sa to vzalo, keď tu nikto nič nejedol? Ukazuje sa, že to môže byť znak toho, že s niekým nevedomky zdieľame posteľ.
Cítite v spálni vôňu hnijúcich malín? Máme zlé správy
Vôňa hnijúcich malín nie je práve najpríjemnejšia. O to viac, keď vieme, čo to zahŕňa. Toto je vôňa, ktorú vydávajú ploštice. Toto sú jedny z najhorších škodcov, ktorých môžeme v našich domácnostiach nájsť. Je naozaj ťažké sa ich zbaviť, pretože rýchlo kolonizujú matrace, rámy postelí a ľahko sa rozšíria na susedné soklové lišty a nábytok. Skrývajú sa v štrbinách, a keď ideme spať, vychádzajú von, aby sa nakŕmili.
Ako rozpoznať ploštice? Okrem toho, že ploštice vydávajú charakteristický zápach hnijúcich malín, dávajú sa o sebe cítiť aj bolestivejšie. Uhryznutie má rád málokto, najmä keď nás to zobudí uprostred noci. Aj takýto je život s plošticami. Niekedy nám na tele vytvoria akési „cestičky“ uštipnutia, pripomínajúce útok komára.
To nám umožňuje dospieť k záveru, že sme sa stali obeťou ploštice domácej a nie napríklad alergickej reakcie na prací prášok. Navyše na miestach, kde hniezdia, nájdeme ich výkaly a drobné krvavé fľaky na podstielke.
Ako sa zbaviť ploštice domácej? Domáce prostriedky pomôžu, ale…
V prvom rade stojí za to zaviesť prevenciu. Pravidelné vysávanie matraca, utieranie postele a nábytku a pranie posteľnej bielizne pomôže znížiť riziko ich premnoženia. Ploštice neznesú niektoré pachy, preto sa v blízkosti záhona oplatí použiť éterické oleje, napr. levanduľa alebo eukalyptus.
Ak ste si už ploštice v posteli všimli, pranie posteľnej bielizne na vysokej teplote, vysávanie matraca a utieranie rámov je nevyhnutnosťou. Okrem toho si v obchodoch môžeme kúpiť špeciálne prostriedky na ploštice domácej. To však nemusí stačiť, pretože hniezdia v tých najmenších a ťažko dostupných štrbinách. Najlepším riešením v takejto situácii bude využitie služieb profesionálov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Psy rozumejú tomu, čo im hovoríme. Je to vedecky dokázané. „Psí mozog sa správa ako ľudský“
Päť znakov, že vaša mačka je vysoko inteligentná. Test spravíte za pár okamihov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.