31.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Piaffe Photography).
Egreše sú ideálne na výrobu domácich konzerv. Malé guľôčky sú plné chuti a sladkosť spojená s kyslosťou z nich robí ideálny doplnok k mnohým dezertom. Vzhľadom na to, že rastlina je nenáročná na pestovanie, ľahko si vypestujete aj vlastné ovocie.
Egreše sú mimoriadne nenáročné na pestovanie a úspešne ich zvládne pestovať aj záhradkár začiatočník. Správna starostlivosť o kríky zabezpečí, že každoročne prinesú bohatú úrodu. Skontrolujte, aké podmienky musíte zabezpečiť pre egreše na zber kilogramov ovocia.
Koľko kilogramov egrešov nazbierate z kríka? Číslo je celkom pôsobivé
Dobre upravený, zrelý egrešový krík môže priniesť až 5 kg plodov ročne. Aby ste sa mohli tešiť z takejto úrody, musíte splniť viaceré podmienky starostlivosti. Najdôležitejšia je poloha, kde kríky „žijú“. Egrešom sa nebude dobre rásť v tieni, preto si vždy vyberajte slnečné miesto chránené pred vetrom. Pôda by mala byť úrodná a dobre odvodnená. Pred vysadením kríka, jamu dobre vykopte a zmiešajte s čerstvým kompostom. Ak plánujete vysadiť viac rastlín, určite medzi nimi nechajte aspoň 1,5 m priestoru.
Egreše vyžadujú pravidelnú zálievku. Pôda by mala byť mierne vlhká, ale vyhnite sa stojatej vode okolo kríkov. Oplatí sa mulčovať kôrou, slamou alebo kompostom. Jarný rez kríkov je dôležitý v starostlivosti o egreše. Pred vegetačným obdobím treba odstrániť všetky odumreté a choré konáre a skrátiť hlavné výhonky o 1/3 ich dĺžky.
RADA! Egreše vysádzajte do zeme buď na jar v marci alebo na jeseň na prelome októbra a novembra. Vďaka tomu sa stihne dobre zakoreniť pred náročnými poveternostnými podmienkami.
Ako sa zbaviť húseníc z egrešov? Domáci liek na škodcov
Egreše často napádajú húsenice, ktoré sa živia listami a plodmi. Títo škodcovia môžu byť vážnou hrozbou pre zdravie rastliny a budúcu úrodu. Aby ste sa ich zbavili, stojí za to použiť domáci sprej, ktorý si s týmto problémom rýchlo poradí. Stačí zájsť do obchodu a kúpiť si feferónku.
- Tri chilli papričky nakrájajte na malé kúsky a rozmiešajte v litri vody.
- Zmes nechajte 24 hodín.
- Po uplynutí tejto doby tekutinu preceďte a nalejte do rozprašovača.
- Raz týždenne postriekajte listy a vetvičky egreše. Keď húsenice zmiznú z kríkov, znížte frekvenciu postrekovania na dvakrát mesačne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
„Kŕmte“ cukety dvakrát týždenne a úrodu nebude stíhať zbierať. Sused to robí už roky
Hnedé škvrny na zelenej fazuľke – odrezať, vyhodiť alebo zjesť? Mnoho ľudí robí chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.