31.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pearl PhotoPix).
Prehriatie organizmu spoznáte okrem iného podľa: po bolestiach hlavy, nevoľnosti a intenzívnom potení. Ako si pomôcť a vyhnúť sa úpalu, ktorý môže byť mimoriadne nebezpečný? Pripomíname.
Vysoká teplota, vysoká vlhkosť vzduchu a fyzická námaha prispievajú k vyčerpaniu. Nedostatok odbornej pomoci môže viesť k úpalu. Ako rozpoznať prehriatie tela? Tento článok vám poskytne niekoľko konkrétnych tipov.
Ako rozpoznať prehriatie organizmu – príznaky naznačujúce, že sa blíži úpal
Ak sa počas horúceho počasia necítite dobre a máte celý rad fyzických symptómov, môže to byť znakom extrémneho vyčerpania z tepla. Ako dlho trvá, kým sa objavia príznaky prehriatia a čo by nás malo upozorniť na blížiaci sa úpal (známy aj ako úpal alebo úpal)? Príznaky, ktorým musíme venovať osobitnú pozornosť, sú:
- mdloba;
- závraty;
- chladná, vlhká pokožka s husou kožou;
- silné potenie;
- nízky krvný tlak;
- únava;
- zvýšená srdcová frekvencia;
- bolesť hlavy;
- kŕče;
- nevoľnosť alebo vracanie.
Ako dlho trvá, kým sa prejavia príznaky prehriatia? Kedy začne telo reagovať?
Prvé príznaky prehriatia sa môžu objaviť náhle a časom sa zhoršujú. Najvýraznejšie reakcie možno pozorovať pri fyzickom cvičení.
Úpal – kedy bude potrebná lekárska pomoc?
Od momentu tepelného prehriatia až po úpal je čas konať. Čo robiť, aby ste sa ochránili pred negatívnymi účinkami tepla? Stojí za to pamätať tieto štyri pravidlá:
- Uvoľnite sa a odpočívajte.
- Hľadajte tieň alebo chladné miesto.
- Doplňte tekutiny.
- Pozorujte reakcie tela – ak problémy do hodiny neustanú, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.
Okrem toho sa môžete vykúpať v studenej vode a prikladať si studené obklady na čelo. Nie vždy je však možné si pomôcť, preto je v prípade úpalu kľúčová aj rola sprevádzajúcej osoby. Strata vedomia, telesná teplota okolo 40°C a neschopnosť piť tekutiny je nebezpečná situácia, ktorá si vyžaduje okamžitú reakciu tretích osôb. V prvom rade by ste mali zraneného schladiť a zavolať odbornú pomoc.
Pamätajte, že úpal môže mať vážne následky pre vaše zdravie. Úpal môže mať za následok okrem iného aj zlyhanie vnútorných orgánov (napr. srdca, obličiek, pečene), v krajnom prípade môže viesť až k smrti.
Príznaky prehriatia – ako sa vysporiadať s horúčavou?
Hydratácia je kľúčová, do vody sa oplatí pridať elektrolyty. Počas horúčav si treba zabezpečiť aj bezpečné prostredie – klimatizovaná miestnosť so stálou teplotou je často nutnosťou. Veľmi dôležitý je aj odpočinok. Aktivitu a fyzickú námahu sa oplatí presunúť na večer.
Hypertermia – príznaky hypotermie
Na druhej strane úpalu je hypotermia, teda stav, kedy je centrálna telesná teplota nižšia ako 35 stupňov C. Na čo si dať pozor, keď je telo také studené? Hlavne na:
- rozšírené zrenice;
- slabý, sotva vnímateľný pulz;
- studená pokožka;
- plytké dýchanie;
- strata vedomia.
Čo robiť v prípade podchladenia? Všetko závisí od stavu zranenej osoby:
- Osobe, ktorá je pri vedomí, dajte sladké a teplé nápoje, ale nepodávajte alkohol.
- Osobe v bezvedomí sa nesmú podávať tekutiny a musí sa prepravovať vo vodorovnej polohe bez vyzlečenia odevu. Lekárska pomoc by mala byť poskytnutá čo najskôr.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najzdravšie ovocie na svete nie je pre každého. Kto nemôže jesť čučoriedky?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.