31.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Ben_Kerckx).
Pomôže vám jazda na bicykli? Ako každá fyzická aktivita stimuluje spaľovanie tukov a tým podporuje chudnutie zbytočných kilogramov. Musíte však pamätať na to, že občasná jazda problém nevyrieši. Existujú pravidlá, ktoré určujú efektivitu tréningu. Nevyplatí sa preskakovať spôsoby, ako zvýšiť spaľovanie kalórií, aby ste rýchlejšie videli požadované výsledky v zrkadle.
Nemáte radi beh? Naskočte na bicykel
Ľudia, ktorí začínajú chudnúť a svoje dobrodružstvo začínajú fyzickou aktivitou, si často myslia, že beh je najlepší spôsob, ako schudnúť. Aj keď vám umožňuje efektívne spaľovať kalórie, nie je to jediný správny spôsob.
Mnohým ľuďom takáto forma cvičenia nevyhovuje a prinútiť sa k tomu je krátka cesta k odradeniu a rezignácii. Dobrou alternatívou bude bicyklovanie. Vedie k zvýšeniu frekvencie tepu, no zároveň nie je taký náročný na kolená, členky a iné kĺby ako beh. Navyše zapája svaly nôh, zadku a brucha, takže bude jednoduchšie zoštíhliť tie partie tela, ktoré sú najproblematickejšie.
Ako vám bicyklovanie pomáha schudnúť?
Počas cvičenia a počas bicyklovania telo spaľuje tuky a spotrebúva sacharidy. Keď sú vaše svaly zaťažené a vaša tepová frekvencia sa zvyšuje, zrýchľuje sa aj váš metabolizmus, takže kalórie spaľujete aj po skončení tréningu – keď ste v pokoji.
Tento typ aktivity tiež podporuje budovanie svalov, čo je rozhodujúce pre ďalší úspech pri odstraňovaní bokov a pneumatík a následne udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti. Odhaduje sa, že hodina bicyklovania miernym tempom dokáže spáliť približne 300 – 400 kalórií. Existujú však spôsoby, ako zvýšiť efektivitu vášho tréningu a dokonca zdvojnásobiť počty kalórií zároveň.
Najprv si vytvorte návyk
Ako často by ste mali jazdiť na bicykli, aby ste schudli? Nedá sa poprieť, že krátka jazda raz týždenne prinesie veľkolepé výsledky. Na začiatku by ste sa nemali preťažovať a prispôsobiť svoju snahu svojim schopnostiam a aktuálnej kondícii. Pravidelnosť tréningu by ste však mali zabezpečiť už od začiatku. Snažte sa bicyklovať aspoň trikrát týždenne, aby ste svoje telo pripravili na postupné zvyšovanie pohybu.
Po druhé, nezaspávajte na vavrínoch
Stanovenie si nových výziev nie je len psychologický problém. Po určitom čase si telo zvykne na konkrétnu aktivitu, čo následne vedie k menšiemu spaľovaniu kalórií. Vyberte si dlhšie a pestrejšie trasy. Nerovný terén znamená viac zábavy a lepšie výsledky vďaka pútavejšej práci celého tela. Skúste tiež predĺžiť vzdialenosti, ktoré prekonávate.
Po tretie, zapnite svoje spaľovanie pri najvyššej rýchlosti
Ako to spraviť? Zoznámte sa s intervalovým tréningom na bicykli. Ide o striedanie cvičení strednej a vysokej intenzity. Odporúča sa, aby doba „odpočinku“ nebola dlhšia ako doba silnejšieho cvičenia. Toto je spôsob, ako spáliť tuk a zvýšiť výkonnosť tela.
Vysoko efektívny je HIIT tréning, pri ktorom je 30 sekúnd šprintu na bicykli preložených 15 sekundami jazdy v rekreačnom tempe na upokojenie tela. Počet opakovaní závisí od našich momentálnych fyzických možností. Postupom času začnete vykonávať intervaly v blokoch aj niekoľko minút. Tento typ tréningu netrvá dlho (asi 20-30 minút), ale je intenzívny, čo má za následok rýchlejšiu stratu tuku.
Po štvrté, rozmanitosť
Pre aktiváciu všetkých svalov, budovanie kondície a dosiahnutie štíhlej postavy je dobré zoznámiť sa s pojmom cross-training. Zahŕňa to zahrnutie rôznych typov cvičení do vášho športového plánu. Ak plánujete jeden deň bicyklovať, na druhý deň sa zamerajte na silové cvičenia, napr. pomocou činiek alebo odporových gúm a expanderov. Môžete ich kombinovať v jednom tréningu – po 30 minútach bicyklovania si vyhraďte 20 minút na zvyšok cvikov.
Nechcete investovať do členstva v posilňovni alebo doplnkov, ktoré vám zahltia byt? Efektívne silové cvičenia je možné vykonávať s váhou vlastného tela. Patria sem drepy, kliky, výpady a zanožovanie.
Po piate, nevzdávajte sa jedenia
Ide o nebezpečnú pascu, do ktorej padajú najmä začiatočníci. Aj keď pôst prinesie nejaké výsledky, s najväčšou pravdepodobnosťou budú krátkodobé. Vrátane pravidelnej fyzickej aktivity telo potrebuje palivo – bicyklovanie v kombinácii s hladom bude nielen menej efektívne, ale predovšetkým prinesie riziko závratov, straty rovnováhy a zranenia.
Udržiavanie správnej hydratácie a výživy je základom efektívneho chudnutia. Jedálniček by mal obsahovať celozrnné pečivo, ryby, chudé mäso, orechy, zeleninu a ovocie. Po jazde na bicykli nezabudnite doplniť bielkoviny a zdravé sacharidy. Zaraďte do jedálnička vajíčka, tvaroh, ovocie a aj ovsené vločky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Centimetre okolo pása mi leteli dole. Bez akejkoľvek diéty. Dôvodom je „pravidlo zdravého taniera“
Za štyri mesiace schudla 15 kg. Ako sa jej to podarilo? Uvádza tri zlaté pravidlá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.