01.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Zdravý spánok je mimoriadne dôležitým prvkom nášho života. Má obrovský vplyv na náladu každého človeka, produktivitu počas dňa a zdravie. Kedy by ste mali ísť spať? Teoreticky ide o individuálnu záležitosť, no vedci objavili ideálny čas na zaspávanie.
Každý dospelý trávi v priemere 30 % svojho života spánkom. To nie je prekvapujúce, pretože odpočinok je jedným zo základov ľudského zdravia. Ak často ponocujete a potom spíte do neskorého popoludnia, stav vášho tela sa výrazne zhorší. Aký význam má stály cirkadiánny rytmus?
Kedy by ste mali ísť spať? Čas je mimoriadne dôležitý
Spánok je mimoriadne zaujímavý fenomén, a preto je už desaťročia predmetom výskumu a analýz. Vedci z celého sveta sa snažili zistiť, ako určiť správny rytmus, aby bol pre človeka zdravý. Ukazuje sa, že nielen nedostatok spánku má negatívny vplyv na náš život. Jeho nadbytok narúša aj fungovanie organizmu a prispieva k zhoršeniu zdravotného stavu.
V „Európskej kardiologickej spoločnosti“ nájdeme výsledky šesťročného výskumu vedcov, ktorí objavili ideálny čas ísť spať. Experiment sa uskutočnil na kontrolnej skupine 88 000 dobrovoľníkov. Vedci dospeli k záveru, že ľudia, ktorí vedú nočný životný štýl, sú 25 percent náchylnejší na ochorenia súvisiace s kardiovaskulárnym systémom.
Tieto šance sa zvyšujú o 12 % u ľudí, ktorí chodia spať pred 22:00, dospelo sa preto k záveru, že „zlatá hodina“ odovzdania sa do náručia Morfea trvá od 22:00 do 23:00.
Čo sa stane, keď príliš veľa spíte? Vedľajšie účinky môžu byť prekvapivé
Určenie cirkadiánneho rytmu je pre naše zdravie mimoriadne dôležité. Stojí za to dodržiavať rutinný čas vstávania a spánku, a to aj počas dní pracovného voľna. Väčšinou si cez víkendy dovolíme zostať v posteli dlhšie, no telu to neprospieva. Väčšina z nás vie, čo znamená príliš krátky nočný odpočinok. Cez deň bývame podráždení, klesá naša produktivita v práci a v extrémnych prípadoch zaspávame aj postojačky.
Málokto si však uvedomuje, že nadbytok spánku ovplyvňuje aj stav človeka. Ľudia, ktorí trávia príliš veľa času v posteli, sú vystavení riziku vzniku depresie alebo kardiovaskulárnych problémov. Niekedy sa však stáva, že zvýšená spavosť môže byť príznakom vážnejších ochorení, ako je astma, cukrovka alebo problémy so štítnou žľazou. Preto, ak sa neustále cítite unavení, nechajte sa vyšetriť a poraďte sa so svojím lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Funguje lepšie ako ľanové semienko. Málo sa o ňom hovorí
Centimetre okolo pása mi leteli dole. Bez akejkoľvek diéty. Dôvodom je „pravidlo zdravého taniera“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.